חדשות הכפר


2• יום האישה

ביום שלישי ה8.3.16 , התכנסו בנות הכפר ליום מעשיר ומעצים לכבוד יום האישה .
הבנות , התכנסו בבית גורדון , כדי לשמוע את הרצאתה של אורה כרוזים , בנושא מנהיגות והעצמה נשית . לאחר הרצאתה המעניינת , הלכו הבנות לסדנאות מעשירות שהתקיימו בשלושה סבבים .

בסבב הראשון , נהנו הבנות מסדנאות של בישול , פעילות גופנית , דימוי נשים בקולנוע ואומנות. cסבב השני , הבנות התארחו בסדנאות של סטיילינג , אומנות, ביבליותרפיה , קרוספיט ואיפור.

הסדנאות היו מעניינות ומעשירות והיה ניכר כי למרות היום הארוך שהמשיך לאחר יום הלימודים , הבנות נהנו , הקשיבו , וזכו ליום כיף נשי ומעצים שאותו קינחו מוצרי קוסמטיקה שנארזו לבנות כמתנה ליום החוויתי הזה .

• מסע אתגר יב' 2016

ביום רביעי התכנסו כל חניכי שכבת יב' ברחבת האוטובוסים בכפר.
3החניכים, מתרגשים ומחייכים לקראת הלילה הארוך, עמדו בח' גדולה בשביל התדריך האחרון לקראת המסע. בשעה 9 הגיעו חניכי השכבה לחוף לקשתות בקיסריה ובהתארגנות מהירה יצאו בשיירה ארוכה לפי הקבוצות להליכה לכיוון נעורים.

המסע התקיים במקביל לרצועת החוף שהייתה צמודה לחניכים במהלך כל ההליכה, הנוף המרהיב של הים בלילה בשילוב האורות יצר אווירה מיוחדת בקרב החניכים. לאחר התקדמות גדולה לכיוון חדרה החניכים עברו פעולות ומשחקים בשיתוף עם מכינת "אחד משלנו" ועם צוות הפנימייה. על מנת לעקוף את ערובות חדרה החניכים החלו במסע אלונקות עד לצד השני של הערובות. האלונקות בשילוב תנאי השטח הקשים לימדו את החניכים מהי חברות, אכפתיות כלפי הקבוצה והם למדו על בשרם את המשפט "אחד בשביל כולם וכולם בשביל אחד".

המסע המשיך עם עצירות מפנקות של פעילויות, אוכל והווי קבוצתי.

4בשעה 6 בבוקר עלו כל חניכי השכבה לתצפית בנחל אלכסנדר ושם גם פגשו את כל צוות בית הספר ואכלו ארוחת בוקר גדולה ומגוונת. משם ההליכה לנעורים הייתה מלאת התרגשות ואדרנלין לקראת סיום המסע והמשך סחיבת אלונקות בקילומטרים האחרונים.

עם ההגעה לשער ירושלים, לאחר שהחניכים סחבו את האלונקות בעלייה הקשה, בשילוב מורל גבוה מאוד של כל השכבה חיכתה לחניכים קבלת פנים אוהבת מאוד מכל צוותי הכפר, החניכים והעובדים. החניכים נכנסו לכפר בשילוב מחיאות כפיים ומורל לכבודם.

לאחר מכן ישירות הלכו כל חניכי הפנימייה לאולם התרבות שם נערך טקס העברת הדגל משכבת יב לשכבת יא לקראת סיום השנה. החניכים התגאו בעצמם והתרגשו מאוד שהצליחו לסיים מסע באורך של כ25 ק"מ
בהצלחה.

• מסע אחרי לזכרם של אילן ואסף רמון

ב-15.3 יצאו 23 חניכי אחריי מכיתות יא'- יב' למסע של 12 קמ לזכרם של אילן ואסף רמון.

המסע התחיל בחוות התבלינים סמוך למושב נהלל והסתיים בבית הקברות ברמת דוד (בבסיס חיל האויר). במהלך המסע החניכים התמודדו עם פעילויות אתגריות קבוצתיות בהם נבחנו בעבודת צוות, כושר גופני ופיזיות- המסמלות נוקודות ציון בחייהם של אילן ואסף רמון.

המסע היה מאד מוצלח עם מורל גבוה והרבה וואסח! ובהצלחה הגיעו לטקס הסיום בין הראשונים. הקבוצה הראתה איך לצלוח מסע כצוות ובחברות הדדית.

5 6

• נשף פורים

ביום שני ה21.3 התקיים בכפר נשף פורים המסורתי.7
לאחר סוף שבוע ארוך ומלא פעילויות בהם הקבוצות הכינו והציגו תחפושות קבוצתיות, התקיימה גם מסיבת התחפושות המסורתית.
לאחר ארוחת ערב הגיעו כל החניכים בתחפושות אישיות ומקוריות לאולם התרבות , באולם התרבות נהנו החניכים ממופע תיפוף מענין ומהנה.

לאחר המופע כל החניכים הגיעו אל חדר האוכל אותו הכינו וקישטו מראש חניכי קבוצות שכבת יב בנושא הווליוד. החניכים השקיעו מאוד בקישוט ונהנו מהעבודה המשותפת.

בחדר האוכל נהנו החניכים ממסיבת תחפושות וארוחת ערב מושקעת כמנו שצריך בנשף פורים , החניכים נהנו גם משערות סבתא , פופקרן וברד בטעמים.

משלוחי מנות- כשבוע לפני שושן פורים במסגרת פעילות אחריי יצאו חניכיי אחריי מדי יום מאחר הצהריים עד הערב אל הסופר בקניון "M הדרך" והתרימו מוצרים למען חיילי צהל השומרים עלינו בגבולות ובעורף המדינה במהלך החג.

החניכים הראו נכונות ומחויבות להגיע בכיף, להתנדב מזמנם הפנוי על מנת להוקיר תודה לחיילינו, ובאסרטיביות לשכנע את תושבי האיזור, אשר מגיעים לקנות בסופר לקנות מוצרים ולתרום אותם לחיילים. לאחר השבוע המוצלח אספו החניכים 250 משלוחי מנות מכובדים וביום היציאה הביתה בחג פורים יצאו מספר נציגים לחלק בבסיסים של יחידות השדה- גולני, ומגב.

10 8

• תחרות תחפושות קבוצתית

9בתאריך ה18/3/2016 התקיימה בפנימייה חגיגת פורים , צבעונית , כיפית וססגונית!

שעות הצהריים המוקדמות ניתן עוד היה לראות כיצד הצוותים והחניכים עומלים על תחפושות בנושא " HOLLYWOOD".

החניכים החלו להתארגן ולהתלבש לקראת ארוחת חג חגיגית בחדר האוכל , אותו קישטו חניכי שכבת יב'.
בארוחת החג ניתן היה לראות חניכים רבים מחופשים , ונהנים גם מתחפושותיהן אחד של השני.
לאחר מכן , הגיעו כל החניכים לאולם התרבות לתחרות תחפושות מדהימה אותה הנחו והעבירו חניכי קבוצת "אלון" , אשר הנחנו ואף העלו קטעי קישור מצחיקים ומהנים על הבמה.

כל קבוצה עלתה בתורה להציג את התחפושת שלה , חלק מהקבוצות אף המציאו ריקוד או קטע קצר שקשור לנושא לו התחפשו . בסוף הערב הוכרזה קבוצת אלמגור כקבוצה המנצחת עם התחפושת "דמדומים"! , גם התחפושות של "איילת השחר " (מהיר ועצבני ) וקבוצת "רתם" (כוכבי רוק ) צוינו לשבח!

בנוסף ניתן היה לחזות בתחפושות המדהימות של שאר הקבוצות וביניהן : שרק ("דרור") , מלך האריות ("חרובית " ) , אוסקרים ("חבצלת) , מיניונים ("דקל") , חיים בסרט ("צפרירים"), שיער ("עלייה") ושודדי הקאריביים ("רעים ").

החניכים נהנו מאד ואווירת החג הפורימית הייתה מורגשת במיוחד בערב זה !

• פורימון

בתאריך ה- 19/3/16 נערך פורימון בכפר.
הפורימון כלל שלל תחנות מהנות עבור החניכים, אשר הונהלו ואורגנו על ידי מועצת החניכים של הכפר. בין התחנות היו קליעה למטרה,, איפור פנים, כדורסל, באולינג ועוד. וכמו כן, היו תחנות רבות של אוכל, שתייה ומתוקים. כל חניך קיבל כרטיסה אשר מאפשרת לו להשתתף בתחנה ולרכוש אוכל.

בכל תחנה החניכים הרוויחו "כסף" על ניצחון, ובסוף התחנות הם קנו פרסים מתוך מבחר רחב ומגוון. החניכים שהובילו את הפורימון הוכיחו בעת האירוע ובכל ההכנות שהיו לפניו ארגון, אחריות, יכולת הובלה ומנהיגות, והאירוע היה מאד מהנה וחשוב עבורם.

אירוע זה היווה פתיחה מוצלחת לחגיגות הפורים בכפר. הוא הביא אנרגיות טובות על כל אנשי הצוות והחניכים בכפר והיה חוויתי מאד.

12 11

• מפגשי כישורי חיים שכבת יב

במהלך המחצית השנייה של שנת הלימודים חניכי שכבת יב בכפר עברו מספר מפגשים אשר עוסקים בתכנים של כישורי חיים אשר מטרתם לעזור לחניכים ולהובילם להבנת המטלות וההתמודדויות שמחכות להם מחוץ לכפר בתור ילדים בוגרים ועצמאיים.13 החניכים עברו מפגשים בנושא כתיבת קורות חיים, ראיון עבודה, זכויות העובד, התנהלות מול גופים וזכויותיהם האזרחיות, התנהלות נכונה במסגרת צבאית, התנהלות מול בנק, ניהול תקציב וכדומה.

התכנים הללו הם תכנים בלתי פורמאליים שהחניכים לא נחשפים אליהם בבית הספר ובפעילות השוטפת בפנימייה ולכן היה חשוב למצוא את הדרך להעביר להם את התכנים הללו.

מפגשים אלו העשירו את החניכים, לימודו אותם המון ובעיקר אפשרו להם להתגבר על חרדות ולשאול שאלות בנושאים מהותיים עבורם ולא מובנים לחיים העצמאיים שלאחר הפנימייה.

• סדר פסח

ב11.4 התקיים סדר פסח בחדר אוכל בפנימייה. הסדר התחיל בדברי נתן ודורון לקראת החג. את הטקס הנחו חניכי הכפר והוקרנו סירטונים שהכינו הצוות הצעיר ביחד עם חניכי הכפר.

• יצאת מצריים

לפניי חופשת פסח, בתאריך ה-11.4 התכנסו כל חניכי הפנימייה בשער ירושלים בכדיי לציין את אירוע יצאת מצריים.
14חניכי שכבת י"ב, שהובילו מסע זה ובראשם היו משה ואהרון ( חניכים ששיחקו תפקיד זה), חיכו לחניכי הכפר בתחנות שונות. את כל המסע ליווה לפיד האש, אשר הנחה את החניכים לאן ללכת.

החניכים עברו תחנות שונות ומגוונות אשר המחישו את סיפור יציאת מצריים ( קריעת הים, עגל הזהב, שבירת לוחות הברית ועוד.)

בסוף המסע החניכים עלו אחריי משה ואהרון לשער עלייה. שם חיכו להם פינוקים ושתייה חמה לאחר המסע המפרך.

ערב זה היה ערב מלמד עבור החניכים, אשר ניתן להפיק ממנו מסקנות לשנים הבאות.

• משאירים חותם

בתאריך ה12.4.2016, יצאו ילדי קבוצת לביא בשיתוף עם מתנדבי EMC להתנדבות בבית גיל הזהב בנתניה. תחילה, החניכים פגשו את הנשים שמגיעות למועדון, ואחר כך התחלקו לקבוצות.

• טיול צופים ים אל ים

ב-15.4 יצאו 7 חניכי קבוצת ט נעלה, ברק, לטיול צופים שניקרא ים אל ים.

הטיול כלל יציאה מחוף באזור קיסריה וסיום בחוף הכינרת. חניכי הפנימיה הצטרפו ביום השני למקום לינה לכל השבטים.בטיול הם התנסו בהקמת אוהלים ומורלים שבטים, בישלו לעצם את הארוחות לכל הימים וטיילו בהר מירון ונחל עמוד עליון ותחתון.

15 17
• טיול אתגר

במהלך חופשת הפסח, בין התאריכים ה18-21.4 , יצאה קבוצת הצופים הבוגרת לטיול אתגר . לטיול , יצאו החניכים עם חאקי מלא ותיק גדול שאיתו עשו את המסע ולקחו את כל חפציהם על הגב.
הטיול כלל התנסויות הדרכה שהעבירו החניכים אחד לשני, מסלולים בחיק הטבע ויום ניווט , שאליו נערכו החניכים מראש – את היום הזה הם הנהיגו והובילו, מצויידים במפה ומצפן .
במהלך הטיול הכירו ילדים חדשים מהנהגת שרון דרום שהכירו את הפנימייה וגילו סבלנות בכך שעזרו לחניכינו להשתלב במסגרת הצופית ולהנות בטיול!

• דרך לוטן

בין התאריכים ה- 17/4- 21/4 יצאנו למסע מיוחד במינו במדבר ואל תוך ליבנו.
הלכנו ממדבר יהודה ועד הערבה, סיימנו במושב חצבה שבו גדל לוטן שעל שמו הוקמה העמותה שליוותה אותנו והעבירה לנו את המסע.
את המסע עברנו בשלוש חוליות, הילדים התנסו בעצמאות והחלטת החלטות אך ורק בכוחות עצמם- ניווטים, זמני הפסקות, הכנת אוכל ומקום ומחסה ולינה.
בסוף המסע פגשו אותנו מדריכים מהפנימייה וצוות צעיר שפינקו אותנו בארוחה כיד המלך.המסע היה משמעותי מאוד לילדים והעביר אותם תהליכים של העצמה.

19 18 20
• סיקור קפה דילמה

השנה , בניגוד לשנים עברו , בחרנו לציין את יום השואה בצורה קצת אחרת .21

בחרנו לקיים קפה דילמה בכפר , בבית אקשטיין , בו התחלקו כל חניכי הכפר בשני סבבים- אחד של השכבה הצעירה ואחד של השכבה הבוגרת ל-10 קבוצות שונות ומעורבבות .

בתחילת היום , שכבת הצעירה צפתה בסרט "ספורים" , ובאותו הזמן הגיעו חניכי השכבה הבוגרת לבית אקשטיין כדי לעבור קפה דילמה – וכשהסתיים הסבב הראשון התחלפו השכבות .

בכיתות , הכינו לעצמם החניכים , קפה ותה וישבו בפורום אינטימי עם מדריכים וצוות צעיר ודנו בנושאים שונים ומגוונים כמו למשל " השואה ואני " , "זיכרון השואה" , "השואה בימינו" ועוד .

במהלך השיח , הקריאו החניכים קטעים שונים הקשורים לאותו נושא ואף ענו על דילמות ושאלות שקשורות בזיכרון השואה בכלליות , ובקשר האישי שלהם לשואה ואיפה זה פוגש אותם ביום יום .

בסופו של יום , החניכים נחשפו לתכנים שאינם נחשפים אליהם ביום יום והיה מעניין , מעשיר ומשמח לראות את החניכים לוקחים חלק פעיל בפעילות.

• טקס יום הזיכרון לחללי צהל ונפגעי פעולות האיבה

emcב-10.5 התקיים טקס יום הזיכרון וחללי צהל ונפגעי פעולות האיבה.

הטקס היה בערב וכלל את חניכי הפנימייה, תושבי הכפר ואת נציגות נשות הדסה.

את הטקס הנחו חניכים מהפנימייה וכלל שירים ששרו חניכי הפנמייה ואחת המדריכות גם כן.

חותמים שנה במסלול חונכות 1:1 EMC הרצליה

ב-17/5 התקיימה פעילות שחתמה את השנה המוצלחת במסלול ההתנדבות של חברת EMC הכה חשוב לכפר.

נפגשנו בחדר האוכל של הכפר ל"קרב סכינים" מאתגר בו שתי קבוצות התחרו אחת בשנייה מי מבשל יותר טוב. לבסוף התכבדנו באוכל הטעים.

טקס סיום שנה

ב-24/5 התקיים טקס סיום שנה של חניכי שכבת יב'. הטקס היה מרגש מאין כמוהו.

shir leviמצורף פוסט שכתבה חניכת הכפר שיר לוי שמסיימת השנה וקישור לתמונות מהטקס: