פנימייה

הפנימייה ב"הדסה נעורים" ממוקמת על גביי מצוק פסטורלי המשקיף לים התיכון. פנימייה פונה לנערים ונערות בעלי פוטנציאל אישי, מוטיבציה גבוהה ובעל שאיפות למימוש עצמי ולהצלחה בחיים.

פנימייה חינוכית

בפנימייה מתקיימת פעילות חינוכית, לימודית וחברתית עשירה המקנה לחניכים ערכים חשובים אשר ילוו אותם בהמשך חייהם כבוגרים. כמו כן נהנים החניכים מתנאי חיים ומגורים ברמה גבוהה ביותר הכוללים 7 בניינים חדשים, הכוללים מועדון ובו פינה ישיבה נעימה לצפייה בטלוויזיה ומטבחון. כשבכל חדר ישנם גם חדר שירותים צמוד, מקלחת ומזגן.

צוות הדרכה וקבוצות

צוות ההדרכה כולל מדריך אם בית וש"ש (שנת שירות) שמלווה את החניך במסירות, נמצא בקשר רצוף עם ההורים ודואג ליצור אווירה ביתית נעימה וחמה שתעודד חניכים אשר מעוניינים בכך – לפנות אליהם בכל נושא ועניין.

חניכי הפנימייה מחולקים לקבוצות השונות בהתאם לגילאים: החל מכיתה ט' ועד יב' . בפנימייה מתגוררת בנפרד גם קבוצת הספורטאים המובילה של נעורים וחניכי פרוייקט נעל"ה (נוער עולה לפני הורים).

הפעילות החברתית בפנימייה

בפנימייה מתקיים סדר יום קבוע הכולל פעילות חברתית ולימודית ענפה.

לרשות החניכים עומד מגוון רחב של חוגי העשרה בתחומי רבים כגון: בריכת שחייה חצי אולימפית, חדר כושר גדול, פינת חי מטופחת, חוגי מוסיקה, אולם כדורסל, מגרשי וכדורגל, בית כנסת, סדנא לאומנויות, לעיצוב שיער, מזנון, אולם הרצאות וחנות יד שנייה שאותה מפעילים החניכים.

מרכז ההעשרה והלמידה בפנימייה פועל בשעות אחר הצהריים וניתנת בו עזרה אישית לחניכים על ידי מורים מקצועיים.

צוות הפנימייה

צוות ההדרכה בפנימייה כולל את רכזת ההדרכה, מרכז ההדרכה ואת המערך הטיפולי שכולל עובדות סוציאליות. הצוות המקצועי שמלווה את החניכים עובר הדרכה מקצועית אחת לשבוע במטרה לשפר את המיומנות המקצועית והתקשורת הבין אישית בין החניכים והצוות.

החניכים יכולים לפנות לקבלת תמיכה ועזרה גם לאורך כל שעות הלילה באמצעות פנייה אל מדריך הלילה אשר מסייר בפנימייה וזהו תפקידו.

שבת סגורה

לקראת שבת סגורה במהלכה נשארים החניכים בפנימייה מתנהלות הכנות קדחתניות. הקבוצות בשיתוף הצוות מעלות הפקה שכוללת ארוחת ליל שישי חגיגית, שירה של חבורת הזמר הייצוגית, הצגות שמעלות הקבוצות, פעילויות פנאי וספורט, סרטים באולם תרבות, דיסקו, בריכה ועוד ועוד.

תרומה לקהילה

בהדסה נעורים מתקיימת תכנית מחויבות אישית בה בוחרים חניכי הפנימייה להיכן להתנדב. בין האפשרויות העומדות לרשותם ניתן למנות את מגן דוד אדום, המשמר האזרחי, רשות שמורות הטבע וגופים נוספים.

חוגים והעשרה

החוגים ופעילות ההעשרה כוללים את: חבורת הזמר – שהינה הלהקה הייצוגית של הפנימייה, לימודי נגינה ומוסיקה – אצל מורים מקצועיים, מנהיגות צעירה – אשר מובילה את חיי הקהילה, מרכז הלמידה – אשר פועל מחוץ לשעות הלימודים, זיו נעורים –פעילות ימית מגוונת הכוללת שייט קייקים, גלשנים וסירות, הגן הזאולוגי (פינת החי) – ובה חיות משק, פינת ליטוף, דגים וציפורים אשר מתפעלים החניכים בהנחיית מדריך.

כמו כן יש מועדון מרכזי – משמש מקום מפגש ובילוי ובו משחקי שולחן וקופסא, מקרן ומסך לצפייה בסרטים ופינת שתייה חמה, משלחת ייצוגית לפולין – עבור תלמידי י' ו-יב, חנות פריטי יד שנייה – בגדים ואביזרים באיכות גבוהה ובעלות סמלית. הכסף מועבר לטובת פעילות מנהיגות הנוער, חוג אופניים – בפנימייה ישנם שלושים זוגות אופניים.

קצת על המושג 'פנימייה'

אז מה זה בעצם פנימייה? פנימייה היא מושג כללי המתייחס בין היתר לבית ספר יסודי או תיכון, למוסד המשמש לחינוך או לכפר לנוער שמאפשר לחניכים או לרובם גם מקום לינה. הכוונה במושג "פנימי" היא לכך שהן הכלכלה והן מקום המגורים נמצאים בתוך הפנימייה.

ישנן בתי ספר ברחבי העולם וגם בישראל המשמשים גם כפנימיות או כפרי נוער המיועדים לתלמידים. רבים מאותם תלמידים שוהים בפנימייה למשך תקופה ארוכה ואף למשך רוב שנות ילדותם והתבגרותם כשחלקם חוזרים לחיק משפחתם הגרעינית רק למשך החגים או החופשות.

מגורים, צוות הדרכה ואווירה

המגורים בפנימייה נפרדים ומחולקים בין בנים לבנות. אנשי צוות ההדרכה משמשים כהורים עבור החניכים במשך כל שעות היממה בדומה למצב בבית רגיל. החניכים מקבלים סיוע מאב או אם הבית גם בתחום הלימודי אולם עיקר תפקידם הוא לנהל את משק הבית על כל מרכיביו.

בפנימייה ישנה לעיתים קרובות אווירה של עזרה הדדית בין החניכים כאשר חניכים בוגרים מסייעים לצעירים יותר בלימודים ותחומים נוספים. כמו כן מתקיימות תחרויות בין קבוצות החניכים .