מרכז קורצ'אק

בנובמבר 2019 נחנך בכפר מרכז להכשרת צוותים חינוכיים ברוח יאנוש קורצ׳אק וסטפה וילצ׳נסקה. מדובר במיזם חברתי חינוכי שמטרתו להנחיל את המורשת ההומניסטית – דמוקרטית – דיאלוגית בפלטפורמות חברתיות וחינוכיות שונות, לאנשי חינוך, להורים ולילדים. המרכז מארח סמינרים יומיים, ימי עיון, הכשרות צוות, הכנת משלחות למסע לפולין, קבוצות מחו"ל, מכינות קדם צבאיות, הדרכת מורים חיילים/ות ובית ספר של החיים להורים.

המיזם נועד לקדם מחקר לפיתוח המורשת ולהתאמתה לחינוך במאה ה 21, לקדם את זכויות הילד כפי שבאים לידי ביטוי באמנה לזכויות הילד של האו"ם שנתקבלה ב 1989 , להפעיל תכניות ואירועים חינוכיים, המדגישים את הילד כאדם, כאזרח צעיר במדינתו, להנציח את האנשים ופועלם ולתעד את העשייה המתפתחת על בסיס גישתם, מתוך אמונה כי הטמעת הגישה החינוכית שפיתחו תוביל לחינוך ולחברה טובים יותר.

פעילויות למבוגרים וצעירים

המרכז שנפתח באופן רשמי ב 29.11.2019 מזמן פעילויות שונות במקום למבוגרים וצעירים.

בין התוכניות שלנו בטווח הקצר הוא לקיים סדנה בת 5 מפגשים לצעירים ומדריכים בפנימיות תחת הכותרת "בסלון עם קורצ'אק". כמו כן אנו מתכננים להכשיר מדריכים מהדסה נעורים ומדריכי פנימיות אחרות להוות מפיצי ומטמיעי דרכם החינוכית של קורצ'אק וסטפה במרחבי החינוך בארץ.

המקום משמש כמקום לסמינרים יומיים, ימי עיון, הכשרות צוות, הכנת משלוחות למסע לפולין, אירוח קבוצות מחו"ל, מכינות קדם צבאיות, הדרכת מורים חיילים/ות ובית ספר של החיים להורים.

שיתוף הפעולה עם כפר הנוער הדסה נעורים הינו בבסיס פעולתנו ולהמשך פיתוח תוכניות חינוכיות נוספות.

התחלנו את הפעילות כמרכז בכנס הבינלאומי ה9 למורשתו של קורצ'אק

בחודש נובמבר 2019 קיימנו באוניברסיטת תל אביב את הכנס הבינלאומי ה 9 למורשתו של יאנוש קורצ'אק לציון 30 שנה לאמנת זכויות הילד בא להעלות את המודעות לנושא זכויות הילד תוך הדגשת הצרכים המיוחדים שלו כאדם צעיר בחברה.

הכנס תחת הכותרת "בית ספר של החיים במאה ה 21, מגמות, אתגרים ויוזמות בחינוך לתרבות של זכויות לאור מחשבתו ההומניסטית של יאנוש קורצ'אק", הפגיש אנשי חינוך ומטפלים בתחומים שונים של חיי הילד מ 14 מדינות.

סה"כ לקחו בכנס חלק כ 300 משתתפים, מתוכם כ 110 מרצים מהארץ ומחו"ל. 

יאנוש קורצ'אק העלה דרישה בפני חבר הלאומים עוד בשנת 1923 כי: "…הילדים והנוער הם שליש האנושות, הילדות היא שליש החיים. הילדים לא יהיו במרוצת הזמן אנשים – הם כבר אנשים. מגיע להם השליש מפרי האדמה ומאוצרותיה – ובזכות ולא בחסד. מגיע להם שליש מניצחונות מחשבתו של האדם." (דת הילד, עמ' 249),  דרישתו זו ומורשתו היוו את הבסיס לאמנה לזכויות הילד אשר אושרה על ידי האומות המאוחדות בשנת 1989. הדוברים בכנס עסקו באופן ישיר או עקיף בשאלה האם האמנה אכן השיגה את יעדיה?

לקראת הכנס ביקשנו מצעירים לקרוא את אחד מספריו של קורצ'אק "יותם הקסם"- שהוא מעין הרי פוטר המוקדם, ולבחור נושא מתוך הספר שמדבר אליהם במיוחד ולאייר אותו. בעזרת רשת אנקורי הוצאנו מחברת ובה התוצרים המדהימים המלווים בציטוטים נבחרים מכתבי קורצ'אק בנושא זכויות ילדים וגם מספר סעיפים מהאמנה לזכויות הילד.

לפרטים נוספים ניתן לפנות לבתיה- 054-4648935

או במייל Korczak@neurim.org 

מאמרים