אודות כפר הנוער

כפר הנוער הדסה נעורים השוכן על מצוק המשקיף לים התיכון ליד בית ינאי, הינו מוסד חינוכי הכולל פנימייה, תיכון ארבע שנתי, מכללה טכנולוגית ומרכזי העשרה. הכפר הוקם בשנת 1948 על ידי ארגון הדסה והסוכנות היהודית, מנוהל כעמותה עצמאית ללא כוונות רווח ומהווה, מזה שבעה עשורים, בית חם לאלפי בנות ובני נוער מרחבי הארץ והעולם.

כיום מתחנכים/ות בכפר כ- 600 תלמידים/ות, מתוכם/ן 410 חניכי/ות פנימייה אשר רואים/ות בכפר בית בטוח, אוהב, תומך ומקדם. הכפר מהווה קהילה ייחודית הנותנת מענה חינוכי-חברתי-העשרתי מקיף ומובילה לחוויית חיים עשירה ומקדמת.

העשייה החינוכית שלנו בכפר, התמיכה המקיפה בחניכים/ות, החשיפה לתחומי דעת מגוונים והעלאת תחושת המסוגלות וחוויות ההצלחה של החניכים/ות מובילים לכך שלמעלה מ90% מבוגרי/ות התיכון שלנו מתגייסים לצה"ל, מצטרפים למכינות קדם צבאיות, מתנדבים/ות לשנת שירות או ממשיכים/ות במסלול לימודי המשך טכנולוגיים ובסיומם מתגייסים/ות ליחידות מובילות.

תלמידי הפנימייה והתלמידים האקסטרנים בוחרים ללמוד בכפר במטרה לקבל הזדמנות נוספת לרכישת השכלה וללימודים לקראת תעודת בגרות מלאה, חלקית או טכנולוגית. תלמידי הפנימייה  והמכללה מגיעים מכל רחבי הארץ והתלמידים האקסטרנים מגיעים מהישובים בסביבה הקרובה. לחניכי הכפר יש הסעות הלוך וחזור ממוקדים מרכזיים.

85% מבוגרי המחזור סיימו את שנה"ל תש"פ עם תעודת בגרות עיונית ו/או תעודת טכנולוגית.

נעורים מפעיל את "המרכז הלאומי לאתלטיקה קלה" מרכז לגלישת גלים וכן מסלולי הכשרה ייעודיים לצה"ל , מכטרוניקה, רובוטיקה ועוד.

עוד בכפר הנוער

אטרקציות

חוות גלישה
הכפר יושב כאמור על צוק מעל לחוף נעוריםמיקום כזה "מחייב" ניצול מקסימלי של משאב הטבע הנהדר והייחודי כל כך למקום כמו כפר נוער ופיתוח תרבות ספורט ימי. לפני מספר שנים קם בשטח הכפר מועדון גלישה בשם "חוות הגלישה". העיקר פעילותו היא עם חניכי הפנימייה וכוללת הדרכת כ-80 חניכים במתכונת של קורסים ברמות של מתחילים, מתקדמים ונבחרת. הפעילות הימית כוללת בתוכה ערכים חינוכיים רבים של התמדה, נחישות, בטיחות ואחריות קבוצתית וכן שיעורי העשרה ואימוני כושר נוספים כחלק מתפיסת החינוך לספורט של הכפר.  המרכז ימי מאפשר לכל חניכי כפר הנוער לעסוק בענפי ספורט ימי ולשלב חינוך ימי בלתי פורמאלי במסגרת החינוכית וסדר היום של הפנימייה.
במרכז הגלישה אווירה פתוחה ומיוחדת, בו החניכים יכולים לבלות את השעות שאחרי הלימודים, ולהיחשף לעולם הגלישה והספורט הימי.

מרחב חי
מרחב החי של כפר הנוער הדסה נעורים משתרע על פני כ5 דונם. במרחב מתגוררים חמוסים, נחש פיתון מתכדר, חרדון מזוקן, חתולים, שרקנים, תוכים (קקדו, קוקוטלים, תוכונים ותוכי אהבה), שלווים, צבים סודנים, זוג אמואים, ברווזים, תרנגולות, פניניות, עיזים, אתונות, חוטמנים וצב מים. מהות המרחב הינה להעניק בית עבור חיות בר שאינן יכולות לשוב לטבע, חיות שחולצו מתעשיית המזון וחיות מבויתות שננטשו. במרחב החי מתקיימות פעילויות לימודיות ופרויקטים חינוכיים וטיפוליים הנוגעים לקשר אדם- חיה ולרווחת בעלי חיים:

אתלטיקה
בכפר קיימת תכנית המצוינות באתלטיקה קלה הפועלת החל משנת 2001 בשיתוף עם איגוד האתלטיקה הקלה בישראל ומעניקה לבני נוער מצטיינים את ההזדמנות לפתח את יכולותיהם בתחום הספורט ההישגי, להתאמן בצורה מקצועית ולהגשים את הפוטנציאל הגלום בהם. כיום משתתפים בתוכנית כ-25 ספורטאים המשלבים אימוני ספורט ולימודים בתנאי פנימייה. הספורטאים מתאמנים פעמיים ביום וזוכים להתאמן בפיקוחו של צוות מקצועי ורב ניסיון באצטדיון אתלטיקה ברמה בינלאומית, בחדרי כושר מיוחדים לאתלטים ובעזרת ציוד מקצועי. כמו כן, הם מקבלים תגבור מזון ומשתתפים במחנות אימונים ובתחרויות בארץ ובחו"ל.        

כלביה טיפולית

בכפר כלבייה שיקומית להקתית. בכלבייה לומדים החניכים לאלף את הכלבים אשר רובם מגיעים עם רקע של בעיות התנהגות שונות. המטרה היא להביא את הכלבים למצב שבו הם יכולים להשתלב היטב במשפחות שיאמצו אותם ולאלף כלבים בעלי נתונים מתאימים לצרכי נחייה ורפואה. 

החניכים שמשתתפים בתוכנית לומדים הן את ההיבט העיוני והן את ההיבט המעשי של אילוף וטיפול בכלבים במטרה להגיע מוכנים לבחינת הבגרות. המגע עם הכלבים מועיל גם לחניכים מבחינה נפשית והתנהגותית ובעזרת הכלבים הם נפתחים, פותרים בעיות ורוכשים חברים חדשים על ארבע ועל שתיים.