חדשות הכפר


אנו עומדים בפני סיום שנה עתירה בפעילות תודות לשותפויות האסטרטגיות המפותחות ותודות לשותפים רבים נוספים.
ליקטנו עבורכם את מרבית הפעילויות מהן נהנו החניכים בחודשים האחרונים:

8.3-פעילות יום האישה לבנות י"א:

ביום האישה הבינלאומי מתנדבות EMC העבירו פעילות לכל בנות י"א על העצמה נשית, פעילות באווירה אינטימית תוך הקשבה וקבלה, מטרת הפעילות הייתה האדרת היכולות האישיות של כל חניכה וחניכה . הבנות הביעו סיפוק רב מפעילות.1

9.3-יציאה לסרט:

ביום שני יצאו זוכי תחרות התחפושות בכפר לסרט "המתויגת" בסינמה סיטי גלילות. הילדים מאוד נהנו מהסרט ואף קיבלו שתייה ופופקורן וזאת באדיבות משה אדרי אשר תורם לילדים סרט אחד לרבעון.

10.3-אירוח חניכות מצטיינות באירוע יום האישה של חברת סימנס:

12 חניכות מצטיינות מכל קבוצות הכפר יצאו לאירוע יום האישה של חברת סימנס בכפר הירוק. החניכות נהנו מארוחת בוקר מפנקת ועשירה, מסדנאות מניקור, איפור ,טיפוח עור הפנים וסדנאות תכשיטים . כל חניכה קיבלה שרשרת או זוג עגילים שהכינה בעצמה.

הפעילות הסתיימה בהרצאה מפי ליהי לפיד , ההרצאה עסקה במוטיבציה ואמונה וביכולת לחלום . החניכות נהנו מהאירוע המושקע . תודות לדפנה וטליה שאפשרו את השתתפות בנות נעורים.

10.3 יום האישה בכפר:

יום האישה נחגג לכל בנות הכפר, תחילה התכנסו כולן בגורדון לשיחה עם דנה תמיר מנכ"לית ארומה תל אביב ,דנה סיפרה לבנות את קורות הקריירה שלה ואיך היא משלבת את חיי המשפחה עם העבודה. לאחר מכן הבנות חולקו לקבוצות האורגניות שלהן ועברו סדנאות כגון אפייה ,וסדנת עץ נפגשו עם נשות קריירה שונות שבאו לדבר על סיפור החיים שלהן , השיחות היו אינטימיות ולבנות הייתה הזדמנות למפגש חיובי עם אישה שהולכת עם הרצונות שלה בעולם פטריארכלי.

סיכום הפעילות כלל התכנסות בגורדון לסדנת ריקודי בטן, החניכות עברו חווית העצמה במפגש עם דמויות נשיות חזקות המהוות מודל ודוגמא לבנות הכפר.

2 3
רונית ביטון, אדריכלית, וקבוצת בנות
10.3 יציאת נעל"ה להצגה:

חניכי קבוצת רותם וחבצלת יצאו להצגה "הכיתה שלנו" בתיאטרון הבימה. ההצגה עסקה בשואה והחניכים יכלו לקרוא כתוביות ברוסית במהלך ההצגה. ההצגה מתרחשת בתקופת מלחמת העולם 5השנייה ובה מוצגים ההתמודדויות עם היחסים הסבוכים בין יהודים לפולנים שמערבבים זה בזה ויוצרים עולם דרמתי ,עוצמתי ומרתק . זה מציג בפנינו את ההידרדרות שעוברת חברה שבה גדלים ילדים באווירה של גזענות , חוסר סבלנות ודעות קדומות.

11.3 חניכי אחריי בבא"ח גולני:

חניכי "אחריי" חילקו ממתקים לחיילים בבה"ח גולני כחלק מפרויקט "מתוקים לחיילים" המשויך לתנועת "אחריי". החניכים אספו במשך 3 ימים , מחנויות מזון תרומות בעבור החיילים .החניכים אספו שקיות רבות והלכו לבה"ח בתחושה של גאווה ורצון לתת לחיילים את שאספו. האיסוף היה מאחד ומגבש בין חברי הקבוצה.

18-19.3 יומיים ניווט סימנס:

חניכי הסיירת ניווט של סימנס יצאו לניווט בן יומיים אשר בסופו נערך טקס במצפה רמון. הטקס היה מאוד מרגש והחניכים סיימו את הניווט מלאי תחושת גאווה והצלחה . החניכים נהנו והתרגשו לראות חלק מצוות הפנימייה שהגיע לטקס הסיום.

17.3-יום בחירות:7

ביום שלישי ,התקיימו בחירות לממשלה ה-20 בישראל . ביום שבתון זה נערכו פעילויות שונות בפנימייה תחת אחריות המח"ם .

בבוקר נערכו ארוחות בוקר בקבוצות, את ארוחת הבוקר הכינו החניכים יחד עם המדריכים , לפני ארוחת הצהריים התקיימו פעילויות שונות-קבוצת נעלה ט' וי' נסעו לבאולינג ,קבוצת צפרירים צ'ופרה בשל זכייתה בהתמדת חוגים ופעילויות פנאי ויצאה לסרט עם עוד חניכים מקבוצות שונות שהולכים להמון חוגים ומתמידים בהם, בפנימייה היו פעילויות שונות בים כגון כדורגל, הכנת שרשראות ,כדור עף ומטקות. החניכים נהנו משבתון בפנימייה באווירה נינוחה ורגועה.

19.3 הצגה "קונצרטה ל8":

קבוצות אלמגור אייל וצפרירים לוטוס יצאו להצגה "קונצרטה ל-8" בהבימה. ההצגה עסקה בהפרעות קשב וריכוז, החניכים נהנו ומצאו את הנושא כרלוונטי ברמה באישית . הצגה איכותית בנושא הנוגע לקשיים שהם עצמם חווים מסייע רבות ללמידה משמעותית .

20.3 מסע אלונקות "אחד משלנו":

8ביום שישי בשעות הבוקר המוקדמות לבקשת החניכים התקיים מסע אלונקות נוסף , הפעם כמיזם משותף לפנימייה ולמכינת אחד משלנו הנמצאת בכפר. הפעילות החלה בהשקמה לחניכים בשעה 4 לפנות בוקר, כולם התרכזו ברחבת ההסעות ומשם ירדו לים והתחילו במסע. החניכים חוו חווית הצלחה וסיפוק מהמסע הקשה.

המסע הסתיים עם זריחה בנחל אלכסנדר שם חיכתה לחניכים ארוחת בוקר .

24.3 סדר פסח בכפר:
הסדר הונחה על ידי נציגים מכל קבוצה אשר הקריאו טקסטים ושרו. הטקס כלל את ברכות החג ובסוף הטקס התקיימה ארוחה חגיגית.

24.3- יציאת מצריים:

לאחר סדר הפסח התקיים "טקס יציאת מצריים" המסורתי של הכפר.

חניכי קבוצת דרור שחקו את הדמויות השונות בסיפור התנכי והובילו את כל הערב. חניכי הכפר התקבצו בבניין המשטרה וירדו לים, במהלך הטיול הקצר הוזכרו כל אירועי יציאת מצריים. האירוע הסתיים במדורה ,פיתות בטבון ותה לכל חניכי הכפר.

החניכים למדו על האירוע ההיסטורי על פי המקורות בדרך מוחשית ויצירתית.

 11  9

26.3-30.3- קייטנת פסח:

הקייטנה כללה שלל פעילויות מהנות ואטרקטיביות כגון יציאה לימית 2000 , יציאה למוזיאון הילדים בחולון, פעילויות יצירה ובישול ועוד. החניכים נהנו מהקייטנה אותה הפעילו צוות המחם לאחר התגבורים בבית הספר, אווירה נעימה והפעילות ענפה היוו מפתח להצלחה .

 12  10

12.4- יום גיבוש צוות הדרכה בתל אביב:

יום גיבוש לכלל צוות ההדרכה בכפר-מצוות בוגר עד לצוות צעיר. התחלנו בסדנת תיאטרון בהנחיית דורית ניתאי המנהלת האומנותית של תיאטרון קרוב.
הפעילות תרמה לפתיחות רבה בין חברי הצוות . לאחר סדנת התיאטרון יצאנו לסיור בתחנה המרכזית החדשה בתל אביב בהדרכת יהונתן משעל. לסיום נערכה ארוחה לצוות סמוך לתחנה המרכזית.

15.4 ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה:

ביום הזיכרון לשואה ולגבורה הוכנו בכל הקבוצות פינות זיכרון לציון מאורעות השואה, בנוסף לכך הוקרן הסרט "התנגדות", לפני הסרט הגברת גליה מרכזת מרכז הלמידה סיפרה את הסיפור המשפחתי שלה הקשור לעלילת הסרט.

 14  13

18.4 שיחה עם אם שכולה:

אירה בן גיאת סיפרה על בנה יער שנפל בקרב בדרום לבנון במהלך במלחמת לבנון השנייה , האם סיפרה את סיפור חייו של יער והתייחסה לקדושת החיים, היא דיברה על הצורך להמשיך הלאה במרוץ החיים ולא לשכוח ליהנות ולהגשים חלומות. 15

החניכים התרגשו לשמוע את האם מדברת על בנה שהקריב את חייו למדינה ולאזרחים החיים בה.

21.4 יציאה לזר נר ודגל:

10 חניכים מהכפר תלמידי כיתות י"א מקבוצות אלמגור וחרובית יצאו לסבב הנחת נרים זרים ודגלים על קברי חללי צהל שנקברו בסביבת הישובים בסמוך לכפר. המסר למשפחות החללים כי העם זוכר את כל נופליו. לחניכים שיצאו נערכה פעילות הכנה לפני היציאה לבתי הקברות על מנת ליצור חיבור והבנה כוללת על היום והמשמעות המעשה החינוכי.

במהלך היום הועברו לחניכים פעילויות העשרה על חללי מערכות ישראל, תוכן על החיילים הקבורים בבתי הקברות בהם ביקרנו, מורשת קרב וערכים של רעות ציונות אהבת המדינה וקדושת החיים. החניכים מאוד התחברו למשימה שניתנה להם והרגישו שליחות בעת ביצועה.

21.4- טקס ערב יום הזיכרון לחללי צה"ל

בערב יום שלישי כפר הנוער הדסה נעורים לבש לבן כאות כבוד לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה. הטקס המסורתי נערך בשותפות עם תושבי הכפר ואורחי כבוד 16אשר כיבדו אותנו בנוכחותם. תודות לחבר הועד המנהל מוטי בירן ולגברת בלייר ולשלום מקרן היסוד על כי כיבדו אותנו בנוכחותם. הטקס היה מאוד מכבד ומרגש כבכל שנה.

במהלך הטקס הוקראו שמות החללים בוגרי הדסה נעורים ובסוף הטקס הוקצבה לכל קבוצה חצי שעה בה החניכים כיבדו את הנופלים בעמידה ליד נר התמיד.

לאחר הטקס החניכים גם ביקרו בחדר האלם לכבוד היום המכיל תכנים על נופלי הקרבות, על מלחמות והמבצעים וכמובן על מבצע צוק איתן אשר קרה בקיץ האחרון.

26.4-30.4 מסע "דרך לוטן":

25 חניכי כיתות י' יצאו למסע "דרך לוטן" במדבר הנגב ונערך למשך חמישה ימים.

בתחילת המסע החניכים חולקו לחוליות שנקבעו מראש ,לחוליות ניתנו כמות מסוימת של מים ואוכל אתה החניכים היו צריכים להסתדר במהלך כל השבוע , כמו כן הם סחבו את כל הציוד שלהם- שק השינה, מזרון, מזון, כלי בישול ועוד על גבם לאורך כל המסע. החניכים נאצלו להתמודד מול דילמות בינם לבין חברי הקבוצה ובינם לבין עצמם.

בסוף המסע כשהחניכים נשאלו האם הם מצטערים שיצאו הם ענו שהם נהנו וחלקם אף היו חוזרים עליו שוב . לחניכים היה מסע משמעותי והעצים את תחושת המסוגלות שלהם . החניכים למדו כיצד להתמודד עם הסיטואציות מאתגרות שנכרו בדרכם. ביום החמישי למסע נערך טקס סיום המסע בו החניכים קיבלו צמידים של העמותה ובסוף הטקס נערכה ארוחה חגיגית לכבוד חניכי המסע.

 18  17

28.4 יציאת חניכי קשת להצגה "חזרה סביב":

חניכי פרויקט "קשת" יצאו להצגה בתיאטרון צוותא להצגה "חזרה סביב" , הפרויקט הנו חלק משמעותי בחיי היום יום שלהם והם משקיעים המון מהאנרגיות שלהם למען הדבר ,כל אחד בכישרונו. החניכים מאוד נהנו והועשרו מההצגה ואף היו שמחים לעוד פעילויות תרבות שכאלה.19

29.4 שיחה עם אלי בן אהרון:

מורה במרכז הלמידה אלי בן אהרון קיים עם החניכים שיחה מקדימה על הסרט הנסיכה הקסומה, בשיחה ניתח אלי את הסרט מנקודת מבט קולנועית כרקע לסרט . החניכים מאוד נהנו המתכונת החדשה לשגרת ההקרנה של הסרט השבועי.

2.5 טיול ג'יפים:

חניכי קבוצת חרובית ודקל יצאו לטיול ג'יפים . את הטיול הפיקו מתנדבים של 4*4 באזור עופר והכרמל, החניכים מאוד נהנו מהטיול ואף בסוף הטיול חילקו למתנדבים מזכרת לאות תודה.

מחאת יוצאי אתיופיה

המחאה לא פסחה על כפרנו , החניכים היו נסערים והזדהו עם הקולות, נערך שיח ברמת הקבוצות וכלל הפנימייה, יציאת מדריכים להפגנה בת"א כאות הזדהות עם המאבק והזעקה לאחדות, בנוסף תלו החניכים שלט על הגשר בכביש החוף "נעורים זועקת די לגזענות".

ניצחון נבחרת הכדורגל של ביה"ס היוותה אמירה אלטרנטיבית לגזענות : רוב מוחלט של יוצאי אתיופיה (כ-10) עם 3 ערביי הארץ ועולים ותיקים…אשר בכוח כשרונם והחברות בניהם הצליחו לנצח . בזמן ההפגנה בת"א חגגו החניכים במסעדה מפנקת את הניצחון המתוק.

15.5 יומיים לפני יום ירושלים ויום הזיכרון לנספי סודן
IMG-20150427-WA0040

הצגת קבוצת חרובית במסגרת ערב מרכזי את סיפור העלייה מאתיופיה . הצגה משמעותית ומרגשת בה שיחקו הילדים את חיי יוצאי עליית אתיופיה ואת העלייה לארץ והתאקלמות בה, שילבו גם את חלומותיהם עם ההגעה לארץ ואת המציאות אליה נקלעו. ההצגה הייתה שונה ומיוחדת עם ערך מוסף ומכונן לחניכים.

20.5 הפנינג שבועות בבריכה

זאת הייתה פתיחתה הרשמית של הבריכה, סביב הבריכה הוצבו ע"י הצוות הצעיר תחנות שונות של יצירה כמו: שזירת זרי פרחים, הכנת שקיות סבון ריחני, חמר, פיתות בטבון, הכנת צמידים, צביעת חולצות בשיטת תאי דאיי ועוד. לאחר האירוע עלו כל חניכי הכפר לארוחת ערב גבינות חגיגית בחדר האוכל.

20.5 יום חשיפת הכפר למועמדי תשע"ו

המועמדים והוריהם הוזמנו לשיחת הכרות עם מנהלים מרכזיים בכפר ולסיור ברחבי הכפר, לאחר מכן הוזמנו האורחים להישאר להפנינג שבועות ולארוחת הערב.

ב 29-30.5 סופ"ש משפחות בכפר

לסופ"ש זה הוזמנו משפחות החניכים להתארח ולהכיר קצת את הפנימייה ואורחותיה, וכמובן לבלות עם ילדיהם במסגרת בהם הם מתחנכים. הגיעו כ50 הורים וילדים ,המשפחות לנו בקבוצת עלייה ודרור, ונהנו מכלל אירועי הפנימייה בסופ"ש זה.

הצגה מסעירה של השכבה הצעירה "משחקים בחצר האחורית" בשבת בבוקר הוצג סיכום שנה והיה פאנל עם בוגרי הכפר ,לאחר מכן פעילות משותפת עם החניכים בים. הייתה שבת רגועה ומאוד מיוחדת שהוסיפה מאוד לקשר שלנו עם משפחות החניכים. prom2

בנוסף שכבה צעירה ובוגרת זכו בשני מקומות ראשונים בטורניר קט רגל בהדסים ,הכולל ארבעה כפרי נוער וגם בתואר מלך השערים.

2.6 מסיבת סיום יב

בשעה טובה מחזור מ"ו מסיים את ההתחנכות בכפר, ההורים מוזמנים לטקס חגיגי עם הצגה ומילות סיכום וסיום. אחד מרגעי השיא של המחנכים והחניכים בכפר.

10.6 ערב סיום חוגים

החניכים הציגו את התוצרים מהחוגים השונים, יקבלו תעודות ויקרנו סרטונים.

המועדון הימי של נעורים

אירוע הפתיחה החגיגי התקיים ב8/6/15. בפועל כל השנה היה שימוש נרחב במקום ,מסגרת שבועית מלאה הכוללת תכנית אימונים אינטנסיבית עם אימון כושר, יוגה, ירידה לים ערבי גיבוש והרבה עבודת שיפוץ מבחוץ ומבפנים, החניכים התורמים והמתנדבים אשר שיפצו והזיעו והפכו את המבנה לבית חלומות מזמין ומעורר …

כל ההתקדמות והפיתוח של המרכז הימי התאפשר הודות לעינת רייך חברת הוועד המנהל ורפי מפנמה יחד עם קבוצת תורמים.