חדשות הכפר

פעילויות בפנימייה מדצמבר 2014 ועד מרץ 2015

3.12.14 – טיסה במסוק מעל שמי הכפר לחניכים מצטיינים:

ביום רביעי בתאריך 3.12 זכו חמישה חניכים מצטיינים מכל הכפר לסיור מוטס מעל שמי הכפר.

ביום שבו הודיעו לחניכים שהם אלו שנבחרו, הם מאוד התרגשו ונלהבו מהרעיון שהם יטוסו במסוק בפעם הראשונה בחייהם.

החניכים הרגישו כי הם תוגמלו כהוגן על ההתנהגות הכללית שלהם ואין ספק שהפרס עודד גם את חבריהם להוות דוגמא בכפר.

17.12.14- ערב חנוכה בכפר:

ביום רביעי , א' חנוכה ,התקיימה בכפר ארוחת ערב חגיגית לכבוד חג האורים.

תחילה חבורת הזמר הכינו טקס לכבוד החג הכלל טקסט ושירי חנוכה בכמה שפות , לאחר מכן כל קבוצה בתורה הקריאה ברכה והדליקה נר לכבוד נושא בו היא בחרה מראש כמו המשפחה, חיילי צה"ל ועוד.

בנוסף לטקס המסורתי, כל קבוצה הכינה במשך השבוע חנוכייה העשויה מחומרים ממוחזרים בלבד, החניכים אספו חומרים ,הדביקו, צבעו והרכיבו חנוכייה בעצמם. מועצת החניכים של הכפר ושופטים בוגרים מצוות הכפר בחרו את החנוכייה הזוכה על פי קריטריונים שנבחרו מראש והזוכים הלכו לישון מאושרים ומסופקים.

הקבוצות הזוכות הן אלון ורעים והפרס שלהן הוא טיול ג'יפים בשבת סגורה.

26.12.14 – ערב שישי בנושא נובי גוד:

ביום שישי ארוחת הערב הייתה בנושא הנובי גוד-חג אזרחי המציין שנה חדשה אותו חוגגים בארצות חבר העמים.

חדר האוכל קושט באווירת חג, החניכים מאוד שמחו לראות שמציינים את החג שאותו חוגגים בבית ושיש הרגשה של משפחה ופלורליזם בארוחת שישי בערב.

קבוצת רעים ערכה את קבלת השבת בשילוב של פרשת השבוע ומסורת הנובי גוד.

החניכים הישראלים שלא נוהגים לציין בביתם את השנה האזרחית החדשה הבינו כי החג איננו דתי אלא אזרחי בגלל השלטון הקומוניסטי בברית המועצות באותה התקופה ומאז זה הפך למסורת.

טיול ג'יפים לקבוצות הזוכות בתחרות חנוכיות:

ביום שבת התעוררות התעוררו מוקדם משינה חניכי קבוצות אלון ורעים ונסעו לטיול ג'יפים באזור רמות מנשה בתור פרס לזכייה בתחרות החנוכייה הממוחזרת, אליהם הצטרפו עוד 15 חניכים מצטיינים מקבוצת צפרירים אשר זכו במקום השני בתחרות.

נהגי הג'יפים הינם מתנדבים אשר שמחו להעביר לחניכים טיול חוויתי ומהנה , הילדים הודו להם על המעשה הנדיב באמצעות צ'ופר שהכינו עבורם.
בנוסף לטיול החניכים עברו פעילויות גיבוש מהנות שגרמו לחיבור בין הקבוצות .

החניכים חזרו לכפר מרוצים ומלאי סיפוק, הם חשו כי כל ההשקעה על החנוכייה הייתה שווה .

27.12.2014 – טורניר כדורגל אזורי:

ביום שבת בשעה עשר בבוקר נערך טורניר כדורגל בין כמה פנימיות מהאזור-נווה הדסה ובית הבוגר. הטורניר נחלק ל 2 חלקים- תחרות בין השכבה הצעירה , כיתות ט'-י' ובין השכבה הבוגרת יא'-יב'.

הטורניר נרשם כהצלחה מרשימה לנבחרת הדסה נעורים אשר זכתה במקום ראשון בטורניר-גם בשכבה הצעירה וגם בבוגרת.

במהלך המשחק היו המון חניכים שבאו לעודד את חבריהם השחקנים, אין ספק שהייתה אווירה של ניצחון עוד מההתחלה.

footbal6הנבחרת הביאה כבוד רב וגאווה לפנימייה.

31/12/14 – העלת ההצגה "בטיפול" של חניכי אייל

ביום רביעי בתאריך ה-31.12 קבוצת אלמגור אייל הציגה את הצגת הערב המרכזי שלה בשנית בפני תושבי הכפר. ההצגה עוסקת בעניינים היומיומיים של החניכים ובמחשבותיהם העמוקות.

ההצגה בטיפול הסתמנה כהצלחה בתהליך החינוכי שהילדים עוברים, היא העניקה להם תחושת אחריות בנוגע למסר שהם מעבירים ולקחו ברצינות את החזרות.

למופע הוזמנו גם מכובדים ממנהל החינוך. אורחי המופע התרגשו מאוד והחניכים יצאו מועצמים פי כמה וכמה.

31.12.14 – חגיגות הנובי גוד

ביום רביעי בתאריך 31.12 נערכו חגיגות הנובי גוד במועדון המרכזי, החגיגות היו בשיתוף הפעולה עם החניכים בנוגע לקישוטים ולמאכלים המסורתיים שהוגשו באותו ערב.

הנובי גוד הנו חג המציין תחילת שנה חדשה ,מסורת זו קיימת בכל ארצות ברית המועצות לשעבר ומאז הוא נחגג בכל שנה. מאוד הורגש המאמץ nobi god7להעניק לחניכים תחושה של ביתיות וחגיגיות.

31.12 – יציאה למרכז טבג'ה

ביום רביעי ה-31.12 יצאו ילדי קבוצת צפרירים למרכז טבג'ה ברמלה.

מרכז טבג'ה הוא מקום בו מוצגים חיי הקהילה של בני העדה האתיופית, המרכז מתעד את המורשת וההיסטוריה של הקהילה על ידי ראיונות עם כוהני וזקני העדה.

במהלך הביקור החניכים זכו לשמוע הרצאות על כל העליות של יהודי אתיופיה לארץ ישראל, שמעו על המורשת וההיסטוריה, ובנוסף קיימו טקסים של העדה כמו שתיית הקפה בונה ואכילת דאבו (לחם אתיופי).

בנוסף דיברו איתם על חשיבות ההצלחה בחיים והחתירה להתקדמות תמידית בחיים. לסיור יצאו גם 2 חניכים לא יוצאי העדה וגם להם הייתה ההזדמנות להכיר את העדה, תרבות ומורשת יותר מקרוב. החניכים גילו המון עניין, הם השתתפו והקשיבו למדריכים במרכז במשך כל הסיור , אין ספק שהם למדו על העדה בצורה מעניינת ומרתקת.

6.1 – הרצאות של עובדי סימנס במסגרת "כישורי חיים"

ביום שלישי בתאריך ה-6.1 נערכה הרצאה לקבוצת חבצלת מטעם סימנס ההרצאה עסקה בהכוונה תעסוקתית.

בין הנושאים שההרצאה התמקדה בהם היו כיצד למצוא עבודה ואיך לשווק את עצמך. החניכים למדו איך מוצאים עבודה, מה כותבים בקורות חיים ומה אומרים בראיון עבודה. ההרצאה ללא ספק הייתה משמעותית לקבוצה כיוון שהם חלק מתוכנית נעל"ה ובסוף השנה הם יוצאים אל החיים שמחוץ לכפר ובהרצאה זו ניתנו להם כלים שיכולים לשמש אותם בעתיד הקרוב של החניכים.

14.1 – הרצאה "מה החלום שלך?"

ביום רביעי ה 14.1 התקיימה הרצאה בקבוצת איילת השחר על ידי בחור שהיה חסר אמצעים אך היה לו חלום אחד ובזכות כוח הרצון הוא הצליח להגשים אותו. הפעילות ארכה כשעה וחצי בה הבחור דיבר כיצד התמדה ורצון מובילים לשינויים מעניינים ועוצמתיים בחיים, " אם יש לך 'למה', תוכל לנצח כל 'איך' ". הפעילות כללה גם פעילות בה כל החניכים כתבו את החלום שלהם בתקווה שהם תמיד ישיגו את המטרות והחלומות בהם הם חפצים.

21.1 – הרצאה של שגיא יניב

יניב הגיע להרצות לחניכים בנושא חברה מודרנית ותרבות הצריכה. ההרצאה ארכה כשעה וחצי ולאורך כל ההרצאה החניכים היו מרותקים לדבריו. ההרצאה כללה שלל מצגות אטרקטיביות שמשכו את תשומת ליבם של החניכים. שגיא יניב הגיע להרצות לחניכים בהתנדבות ,ניכר היה שהוא מדבר על נושאים שחשובים לו ועם הכריזמה ויכולת הדיבור שלו הוא הצליח לעניין גם את החניכים בנושאים אלו.

ההרצאה פקחה את עיניהם של החניכים שיוכלו להצליח בחיים רק אם הם מוכנים לעשות את השינוי ואף אחד לא יכול לעזור להם בזה-אלא רק הם עצמם, הם הבינו יותר על נושא תרבות הצריכה ושככל שיש התקדמות בטכנולוגיה כך יש הידרדרות ביחסים בין אנושיים ושצריך לדעת לשים את הגבולות. חניכים ומדריכים נשארו לאחר ההרצאה לשיחה קצרה עם שגיא.

ללא ספק הרצאה זו השפיעה על החניכים ונתנה להם זווית אחרת להסתכלות על העולם.

2.2 – יציאת מצטיינים לסרט "חטופה 3":

במסגרת העצמת הכוחות החיוביים בקבוצות ,ביום שני,ה2.2 נבחרו 5 חניכים מצטיינים מכל קבוצה בכפר לבית הקולנוע בנתניה לצפייה בסרט "חטופה 3". החניכים מאוד אהבו את הסרט וגם שמחו שזה הסרט שנבחר כיוון שהם ראו את הסרטים האחרים בסדרה. ניתן היה לראות כי החניכים מוקירים תודה על ההוצאה לסרט.

2-3.2 – פעילות מטעם "אלטרנתיב"

במהלך החודש עברו חניכי הכפר מכיתות י'-יב' פעילות מטעם אלטרנתיב בנושא אלכוהול וסמי פיצוציות. הקבוצות נכנסו לפעילות ברוטציה וחוו פעילות מעשירה ,משכילה ומעמיקה בנושאים. בפעילות הוצג להם סרט קצר עד כ 30 דקות המבוסס על סיפורים אמתיים של ילדים החווים את השימוש באלכוהול ובסמים, שכלל סצינות מפחידות ומורכבות. הסרטים קרובים לחיי הילדים והילדים התעמקו בסרטים וראו מהצד את המתרחש בסיטואציות אשר הם חווים בעצמם .

to bishvat8לאחר הסרט הציפו הילדים את המנחים בשאלות בנושא והמנחים פתחו דיונים על הסרט ובנוסף העשירו אותם בידע רב. הפעילויות היו חוויה מעשירה ורלוונטית לקבוצות הבוגרות ונתנו להם נקודת מבט קצת שונה למתרחש בחייהם.

3.2 – סדר ט"ו בשבט בקבוצות:

ביום שלישי בתאריך 3.2 חגגנו בכפר את ט"ו בשבט. את הפעילות העברנו בשיתוף פעולה של קבוצת נעל"ה וקבוצת ישראלים באותה שכבת גיל (קבוצת הספורטאים וקבוצת הכדורגלנים העבירו יחד).

בפעילות של שכבת י"א ערכנו שולחן חג עם פירות יבשים מכל הסוגים, קראנו את הסידור של ט"ו בשבט ושיחקנו במשחקי הקשורים לחג.

הפעילות הייתה מוצלחת מאוד ואווירת החג הורגשה ,גם שיתוף הפעולה בין הקבוצות היה מוצלח. בשל שנת השמיטה לא היו נטיעות.

5.2 – נעורים סטאר:

כחלק ממסורת ארוכת שנים בכפר, הועלתה שוב תחרות כישרונות בין חניכי בית הספר בשילוב עם האקסטרנים. כל הארגון של "נעורים סטאר" היה באחריות מועצת התלמידים אשר דאגו לקבוע ולנהל לוז חזרות ותפאורה. האירוע נפתח בהופעה מעולה של קבוצת התיאטרון .לאחר מכן כל חניך עלה בתורו להציג את כשרונו, הקהל פרגן למופיעים והאירוע היה מוצלח.

11.2 – חלוקת תעודות בפנימייה:

ביום רביעי ה-11.2 חולקו בפנימייה תעודות הצטיינות על מעורבות חברתית ותעודות המציינות שבח על השתפרות בכל התחומים, בין היתר-לימודים, יחס לחברים ותפקוד שוטף בחיי הפנימייה. מכל קבוצה נבחרו 2 חניכים אשר ראויים לתעודה. האירוע נעשה באולם תרבות וכלל מצגת עם תמונות החניכים המצטיינים.

15.2 – מסע לפולין עם נשות הדסה:

ביום ראשון ה15.2 בשעה 23:00 התאספו כל 29 חניכי המשלחת לפולין במועדון המרכזי לפרידה עם כל צוות הפנימייה ובית הספר . בפגישה חולקו לחניכים ציוד ,מתנות, מכתבים ואוכל מפנק לפני הטיסה. מנהל הכפר ומנהלת בית הספר ברכו את החניכים למסע מרתק ,מעניין ,מלמד ומשמעותי.

הערב היה מרגש בשביל חניכי המשלחת ,בשביל חלקם זאת הייתה הטיסה הראשונה והם היו מאוד לחוצים לקראת המסע. המסע היה מאתגר עם מעט מאוד זמן חפשי, שבשיאו הביקור באושוויץ. החוויה העוצמתית הזו מתאפשרת הודות לתמיכתן הנדיבה של נשות הדסה ועבר בהצלחה רבה. תשבחות לעבודת ההכנה והליווי של הצוות (חני כהן ,דבי אדלר, ואילנית נחום).

16.2 – נתיבי נעורים:

ביום שני ה16.2 התקיים אירוע "נתיבי נעורים" ,אירוע זה הוא שיתוף פעולה בין הצבא לכפרי נוער, הבסיס שאימץ את נעורים הוא בה"ד 8 בשל האופי האתלטי בכפר. האירוע כלל שלל פעילויות, גם ספורטיביות וגם דיונים עם דמויות חזקות מעולם הצבא כגון קצינים ומפקדים של קורסים בבה"ד ומפקדי million race9יחידות במיל'. בסוף האירוע היה מורשת קרב מפי קצין לוחם שנפצע במבצע. החניכים מאוד נהנו ביום הזה והשתתפו בכל תחנות הפעילות.

17.2 – יציאה ל"מרוץ למיליון" בתל אביב:

ביום שלישי ה17.2 יצאו חניכי נעל"ה מקבוצות ט ' וי"א בליווי הצוות הצעיר לפעילות המרוץ למיליון.

החניכים למדו להכיר מקומות שונים בתל אביב תוך שימוש בשפה העברית כדי שיוכלו לעבור בין התחנות השונות. הפעילות הייתה הצלחה גדולה והחניכים נהנו מאוד.

18.2 – יציאה להצגה "ארץ חדשה"

ב-18.2 , יום רביעי יצאו כ-50 ילדים להצגה בתיאטרון הבימה בתל אביב. ההצגה "ארץ חדשה" דיברה על מצב הפליטים בארץ ועל מסע בריחתם מהארץ שלהם. ההצגה מאוד דיברה אל החניכים כיוון שהם מכירים ילדים בפנימייה אשר חוו דברים דומים בעת הבריחה שלהם אל ארץ ישראל. ההצגה הייתה מרגשת.

18.2 – דוכן כרטיסי ברכה ליום המשפחה

ביום רביעי בתאריך ה18.2 הוצב דוכן הכנת כרטיסי ברכה ברחבה התחתונה של חדר האוכל שהופעל על ידי הצוות הצעיר. בדוכן היו חומרי יצירה רבים ודוגמאות לכרטיסים. החניכים הגיעו למקום והכינו כרטיסים מושקעים לבני משפחתם לקראת שבת בה יצאו הביתה.

24.2 – יציאה לתערוכה באומנות בתל אביב-מסלול מצטיינים של המנהל לחינוך

ביום שלישי ה-24.2 נערכה תערוכה בתל אביב בה חניך מצפרירים הציג את עבודותיו באומנות. לתערוכה יצאה הסעה מהכפר של חבריו לקבוצה כדי siemens10לפרגן, לחזק ולהעצים את תחושת ההצלחה שלו. החניכים נהנו מאוד.

26.2 – סיירת ניווט של סימנס

13 תלמידי י"א- י"ב יצאו במסגרת סיירת ניווט של סימנס למסע ניווט בגבעות גורל וסיכמו בסיור מודרך ומרתק בג'ו אלון. הנערים למדו על האזור ואף נהנו מארוחה בדואית מסורתית.

פעילות זו היא חלק ממערך פעילויות ניווט אשר מעבירים מס' עובדים מחברת סימנס בליווי אנשי מקצוע ומטרתה להכשיר את החניכים לקראת שירות משמעותי בצה"ל.

27.2 – תחרות תחפושות קבוצתית

בערב ה כל חניכי הפנימיה נכנסו לאולם תרבות לתחרות תחפושות קבוצתית. קבוצת אופק (נעלה י) הפתיע בגדול עם מופע מרשים של תאטרון שחור, קבוצת אתלטיקו אלון עם זומבים וקבוצת דרור בצורת פקמן. בשל הקושי הגדול לבחור קבוצה מנצחת, שלושת הקבוצות זכו ביציאה לסרט בסינמה סיטי.

28.2 – פורימון

leniado purim11מועצת חניכים של הפנימייה ערכה פורימון גדול בחדר האוכל, החניכים בנו את התחנות, קנו פרסים וחילקו ביניהם משימות. בכל דוכן עמד חניך ממועצת חניכים ומדריך בוגר והפעילו את התחנה במלא המסירות ולהפתעתנו אפילו ויתרו על החוויה של ליהנות מהתחנות בעצמם. כל הכבוד למועצת חניכים!!!

1.3 – פעילות התנדבותית בבית חולים לניאדו

ביום א' 1.3 יצאו קבוצת השחר לבית חולים לניאדו, מחלקת ילדים לשמח את הילדים לקראת פורים. הם חילקו משלוחי מנות, ושיחקו עם הילדים שהתרגשו מאוד.

יציאה זו הייתה סיכום הפעילות של מרכז מעשה, קבוצת השחר עברה 12 מפגשים של פרויקט "הצעד הבא" כהכנה לשנות שירות ומכינות קד"צ, הפעילויות היו משמעותיות מאוד עבור החניכים וניתן לראות את התוצאות בשטח בביקור בבית החולים.

2.3 – מופע ראפ וברייקדאנס

ב 2.3 ב 20:00 התכנסו כל תלמידי ביה"ס באולם תרבות למופע ראפ ובריקדאנס כחלק מפתיחת נשף פורים.

בשעה 21:00 עברו לחדר האוכל שם חיכה להם הדיג'יי ומסיבה בסגנון "פול מון" במקביל היו עמדות מזון (המבורגר, נקניקיה, פופקורן, סוכר ועוד). האירוע סוכם כהצלחה ו"שקט" בשל שיתוף פעולה מדהים בין מדריכי הפנימייה למורי ביה"ס.