בת מצווה בהפתעה בכותל המערבי

כתבה: מיכל ברקאי-ברודי, מייסדת וראש מכינת עלמה למנהיגות נשית‏

אירנה בוגרת כפר הנוער הדסה נעוריםאירנה מז׳ונץ שלנו
אירנה עלתה לבדה מארמניה לפני שלוש שנים. האש הציונית בערה בה כבר מגיל 12. למרות שלא חגגה אפילו בת מצווה, ידעה אירנה שיש רק מקום אחד ויחיד בעולם עבורה.

כמעט בלי שפה, בלי משפחה בארץ ובלי הבנה ברורה מה מחכה לה בהמשך הדרך היא הגיעה לכפר הנוער הדסה נעורים שטיפח וליווה אותה בצעדים הראשונים בארץ.

בתוך ליבה היא החזיקה תמיד חלום אחד נסתר. לחגוג בת מצווה בכותל.

הלוואי שגם לי היו חוגגים
אתמול, בתום סיור הפרידה שלנו מירושלים, היא עמדה במדרגות היורדות אל הרחבה המקודשת, הביטה בעיניים כלות בילדה צרפתיה בת 12 עטויה בזר פרחים ומלווה במשפחה חמה ואוהבת.

"הלוואי שגם לי היו חוגגים בר מצווה בכותל", אמרה אירנה לחברותיה. כמה רגעים אחר כך, גילתה אירנה שלפעמים חלומות מתגשמים.

כמו מבצע צבאי מתוכנן היטב הובילו עדי גרוסמן ורותם פסח את הבנות לארגן ולתכנן, לחשוב ולהכין ובעיקר להתרגש. מי לא תרצה להפתיע ולשמח חברה שהיא כל כולה טוב, חסד, תמימות ואהבת ישראל. ברגע אחד פרצה השירה הגדולה וחיממה את לבבות כל האנשים ברחבת הכותל. חגיגת בת המצווה בהפתעה החלה.

דמעות של התרגשות
בדמעות של התרגשות ובלב מלא שמחה היא ניגשת אלי בסוף האירוע. יפה וקורנת. "אני לא יכולה להסביר. אבל אני מרגישה שלמה בפעם הראשונה".
ירושלים נחרבה על שנאת חינם ותיבנה באהבת חינם. אתמול הנחנו אבן נוספת בבניין ירושלים המתוקנת. המאירה. המאוחדת מבפנים. השלמה באמת.

אמן שנזכה תמיד להגשים חלומות ולהיות מקור לכוח והשראה. אמן שנזכה לגלות שהציונות לא מתה. היא חיה ופועמת בלבבות צעירים וזקנים בישראל ובעולם כולו. ואמן שנזכה להמשיך ולבנות את ירושלים באהבה כזו.