חדשות הכפר

1. חשיפה לקרב מגע
ב-10.9 קבוצת עליה הייתה בחשיפה לקרב מגע, בחשיפה נכחו כל חניכי הקבוצה. החניכים התנסו באימון כושר כללי וחימום. לאחר מכן המאמן לימד אותם את הכללים הבסיסיים בקרב מגע, איך להגן על עצמנו בתקיפה ואיך להיזהר מתקיפה. היה כיף, החניכים פרקו אנרגיה והיו עייפים אך מרוצים.

2. אירוע חשיפה "אחריי"
ב-11.9 התקיים אירוע חשיפה לעמותת "אחריי", עמותה חינוכית חברתית העוסקת בפעילות כושר קרבי. באולם התרבות התכנסו שכבות י"א-י"ב לחשיפת החוג והצגת התוכנית שמעון המדריך מטעם אחריי סיפר את סיפורו האישי ואיך האימונים תרמו לו. לאחר מכן, המשכנו לפעילות באצטדיון הספורט שבכפר. שמעון המדריך של "אחריי" העביר פעילות כושר קרבי הכוללת פעילות גופנית לחוצה ושיתוף פעולה והחניכים השתתפו בשמחה, התאמצו והגבירו מהירות דופק ביחד כדי להצליח בפעילות.

3. אירוע חשיפה "זיו נעורים"
ב14.9 יצאנו עם חניכי ט-י לחשיפה לחוג זיו נעורים בנתניה. במסגרת החוג החניכים עברו פעילויות מגבשות וחווייתיות בתוך הים ולבסוף למדו גם לגלוש. החניכים למדו את החשיבות של שמירה על ציוד הגלישה, למדו לא לוותר גם כשהם נופלים מהגלשן וגם כשקשה ומפחיד להמשיך לנסות עד שיצליחו. דבר נוסף שלמדו דרך הפעילויות הוא איך לעבוד ביחד כצוות.

 4. סיור סליחות
ב – 14.9, יום חמישי לקראת יום הכיפורים, יצאו תלמידי כתות י"ב לסיור סליחות בירושלים, הסיור נערך בעיר העתיקה. בסיור עברו התלמידים הדרכות על המקומות משכונת שאננים, ימין משה, קבר דוד, הכותל המערבי וחומות העיר העתיקה. כהכנה לסיור נערכה פעילות בקבוצות בנושא יום הכיפורים וסליחות.

מטרת הסיור הייתה לאפשר לחניכים להתחבר לעשרת ימי הסליחה ולמשמעות יום הכיפורים דרך האווירה התרבותית והמסורתית האפופה חרדת קודש שעוטפת את העיר העתיקה בתקופה זו בשנה.

5. שבת כפר ראשונה: ערב מרכזי 15.9
כמדי שבת סגורה מתקיים "ערב מרכזי" באולם התרבות בשישי לאחר ארוחת הערב. בשבת הראשונה בכל שנה הערב מרכזי הוא באחריות הצוות הצעיר.

בתחילת הערב הוקרן סרטון הפתיחה של הצוות הצעיר לשנה, נושא הערב היה תכנית הטלוויזיה- "הטוב ביותר", שמהלך הערב התבצע שאלון באמצעות קהוט, כל החניכים יכלו להשתתף באמצעות הפלאפונים, השאלון העניק היכרות מעמיקה יותר עם הכפר ועם הצוות הצעיר. החניכים מאוד נהנו מהפעילות, הרגישו שהם מעורבים ושלוקחים אותם בחשבון ☺

6. אירוע פתיחת שנה
אירוע פתיחת שנה התקיים ביום שבת ה 16.9.
האירוע נערך בבריכה בכפר כל חניכי הפנימייה הגיעו כשהם צבועים בצבעי הקבוצה שלהם, במהלך הטקס שני נציגים מכל קבוצה, עלו עם שיר שבחרו לפני והקריאו ברכה לכבוד השנה החדשה, בברכה כל קבוצה בירכה את הכפר, את צוות המדריכים ואת הקבוצה עצמה.

לאחר הטקס הרשמי, נערכה מסיבת בריכה, כל חניכי הפנימייה השתתפו באירוע פתיחת השנה, החניכים נהנו מאוד ושמחו לקחת חלק באירוע.

7. התנדבות איסוף אוכל
במהלך השבוע שלפני ראש השנה, יצאו חניכים מקבוצות שונות בפנימייה (ישראלים ונעל"ה) להתנדב דרך ארגון לתת. במסגרת ההתנדבות סייעו החניכים באיסוף מזון לחג עבור משפחות נזקקות.
כשהחניכים הגיעו לסופר הם חילקו פלאיירים בכניסה, הסתובבו בסופר, התרימו אנשים וגם עזרו למיין את המוצרים שנתרמו לפי ארגזים.
במשך 3 שעות התנדבות בכל פעם, הצליחו להתרים מס' רב מאוד של מוצרים לחג (כ – 15-20 ארגזים). החניכים חזרו לפנימייה מרוצים ומלאי סיפוק מחוויית הנתינה.  

 8. טקס ראש השנה
ביום שני ה18.9 קיימנו בכפר טקס ראש השנה וארוחה חגיגית לכבוד החג. את הטקס הכינו קבוצות אחיות משכבת י'. הטקס עסק בהתחלות חדשות, מנהגי ראש השנה, והסתיים בשירה משותפת של כלל החניכים. בנוסף מנחם שמעביר בכפר את חוג היהדות, הגיע וסיפר לנו על ראש השנה ועל מנהגי החג ובנוסף הדגים תקיעה בשופר.

9. טקס זיכרון לדוד וסולומון
ב – 22.10 קבוצת אלון עשתה טקס לזכרם של חניכי עבר בפנימייה שנהרגו בתאונת דרכים לפני 10 שנים, הטקס היה מרגש ובנוכחות המשפחות היה טקס מכובד ומרגש. אחרי הטקס התכנסו חניכי הפנימייה במועדון המרכזי לשיח עם המשפחות, ששיתפו אודות ילדיהם החניכים הביעו עניין רב, ושאלו שאלות היה מרגש לראות זאת.

 10. יום זיכרון ליצחק רבין
ב – 30-31.10 ביוזמת הצוות הצעיר נערכו "שולחנות עגולים" ודרך כך נוצרו מעגליי שיח והקשבה הקשורים לרצח המחריד של יצחק רבין. 
כל קבוצה הגיעה ביחד עם המדריכים שלה בשעה שנקבעה לה לבית גורדון וכל חניך בחר לאיזה מעגל שיח הוא בוחר להצטרף לפי הנושא שהופיע על כל שולחן. הנושאים היו שונים ומגוונים כמו הסתה, כוחה של מילה שנאה דמוקרטיה חוסר הסכמה וכו'. היה ניתן לראות את ההבדל בעומק השיח בין הכבות הצעירות לבין הבוגרות.

11. מסע אתגר
ביום רביעי ה-1.11 יצאו השמינסטים של הכפר (מקבוצות אריות, שפר ואלון) למסע לילי שהתחיל בערב של יום רביעי בקיסריה ונגמר ביום חמישי בבוקר בכניסה לכפר. את המסע ליוו והובילו חניכי מכינת "אחד משלנו", שכתבו והעבירו פעולות לאורך כל המסע.

במסגרת המסע השמינסטים למדו על ההיסטוריה של קיסריה, עברו פעילויות odt ולמדו על עקרונות המכינה "אחד משלנו". מטרת המסע הייתה להעביר את השמיניסטים לילה של גיבוש כשכבה, המסע הינו כחלק מתהליך ההתבגרות בכפר ולו חלק גדול בהבנת תפקיד השכבה הבוגרת בכפר.

בשעות הבוקר, בזמן העלייה מהחוף אל הכפר המתינו כל חניכי הפנייה, המדריכים והמורים בשער הכפר וקיבלו את פני השמיניסטים במחיאות כפיים ובשמחה. לסיום המסע ערכו השמיניסטים טקס בו קיבלו על עצמם את תואר שכבת השמיניות והעבירו את דגל הכפר לשכבת השביעיות.

12. חג הסיגד
את חג הסיגד ציינו וחגגנו בכפר בקבלת שבת של קבוצות אחיות- אופק וכוכבים, היה מדהים לראות איך החג מחבר בין שתי הקבוצות, קבלת השבת הייתה מלווה בשירים וריקודים ואפילו בטקס חתונה מסורתי. החניכים ישראלים ונעלה כאחד לבשו את בגדי העדה המסורתיים וארוחת הערב כולה הייתה באווירת החג החל מצבעי הדגל האתיופי שקישטו את חדר האוכל ועד לאוכל העדה אשר הוגש בחדר האוכל.

13. סמינר צופים שכב"ג
הסמינר פתיחת שנה של השכבה הבוגרת בצופים, הסמינר התקיים ביום שבת ה 11.11.17 בערב, לשכבה הבוגרת (י"א- י"ב).

הסמינר כלל 12 חניכים ומטרתו הייתה תיאום ציפיות לקראת שנת הפעילות, בסמינר הובהר מה זה אומר להיות בשכבה הבוגרת ולקחת חלק בצופים.

היה סמינר מוצלח, החניכים שתפו פעולה, למדו, נהנה והתגבשו לקבוצה אחת חזקה שיכולה לצאת לטיולים ארוכים, לבנות מבנים חזקים. חניכים אלה עתידים להשתתף בקורס מדצ"ים שיחל בסוף נובמבר.

14. השתתפות בכנס הפורום הציבורי לכפרי הנוער
ב – 23.11 ייצגנו את הכפר בכנס השנתי של הפורום הציבורי לכפרי נוער ופנימיות.
כ-10 כפרים נבחרו להציג דוכן עם פרויקט משמעותי ואנחנו בחרנו להציג את לימודי הרובוטיקה ואת ההשתתפות של הנבחרת שלנו בFirst Robotics Competition . החניכים שהציגו בכנס פגשו את נחמה ריבלין, חיים כץ ועוד רבים וטובים והציגו להם את פועלם במסגרת מגמת המכטרוניקה.

תחרות FIRST היוקרתית מתקיימת לאורך השנה כאשר המקצה הראשון יהיה ב-17/12 ו-30 חניכי הכפר כבר מתכוננים אליו. הקבוצה שלנו שנקראת: XO 7039 נתמכת במנטורים מהטובים בתחומם וכבר הקימה אתר אינטרנט ודף פייסבוק.