חדשות ואירועים


הקליטה לבית הספר ולפנימייה נמשכת ונכון לחודש דצמבר 2013 לומדים בבית הספר: 366 תלמידי ט' עד יב' ועוד 41 תלמידי מכללה בכיתות יג'-יד', סה"כ 407 המתחנכים בכפר.

EMCאנו ממשיכים לפתח שותפויות אסטרטגיות למען הילדים:
-E.M.C חברת E.M.C המונה 1000 עובדים בארבעה מרכזים שונים: הרצלייה, שפיים, פ"ת וב"ש בחרה בכפר הנוער הדסה נעורים כשותף קהילתי עיקרי ברמה הארצית .

יחד הקמנו 5 מסלולי התנדבות של החברה בהם יתנדבו 127 עובדים : גולשים ביחד (12 עובדים), קורס ביסודות המחשב (30), חונכות אחד על אחד (30), חשיפה לתעשייה (35 ) לילדי נעל"ה (35) וסיירת מחשבים (20). בנוסף כחלק מהשותפות EMC מטפחת את חבורת הזמר שלנו ומזמינה אותה להופעות מול עובדי החברה ובכינוסים גדולים, חבורת הזמר של נעורים לקחה חלק באירוע של עובדי החברה בו השתתף נשיא EMC העולמי ג'ו טוצ'י שהגיע במיוחד לישראל. נרשמו להתנדבות בכפר 127 מתנדבים מטעם EMC שיתנדבו על בסיס קבוע למען חניכי הכפר.

המרכז הישראלי למכונאות אופניים – המרכז החל פעילותו בכפר בחודש דצמבר . מעבר לתרומתו הכלכלית מחויב המרכז לאחזקת האופניים המשרתים את החוג הפועל בכפר ולריכוז הפעילות בנושא . כמו כן מחויב המרכז להפעלת 2 אירועי שיא בשנה למשתתפי המסגרת . המרכז פועל בעיקר בקורסי הדרכה והסמכה בתחום . מהלך זה יאפשר קפיצת מדרגה בתחום. המרכז מחויב להסמכת לפחות 2 ילדים בשנה כמכונאי אופניים .

מצ"ב סיכום אירועים שהתקיימו בחודש נובמבר בכפר:

 1. ב- 13.11 הגיעה הצגה "אזור לא מוגן" לפנימייה, בה צפו ילדי כיתות ט-י. לאחרונה, אנו עדים לתופעה מדאיגה של ריבוי מעשי תוקפנות, בריונות ואלימות מחרידים ההולכת וגוברת בחברה הישראלית בכלל ובמוסדות חינוכיים בפרט. אחד הגורמים לתופעות אלימות אלו היא צריכת אלכוהול בקרב בני הנוער. תופעה נוספת ההולכת ומדאיגה היא התופעה המחרידה והמלחיצה של אלימות והסכנות הטמונות בשימוש ברשת, גלישה לאתרים לא רצויים ,חרם בפייסבוק ועוד. אחת התרופות למעשים המחרידים הללו הוא להמשיך לשוחח, להסביר והעלות את המודעות ככלי התמודדות יעיל כנגד התופעה.
  2emc singing. ב-18.11 יצאו ילדי חבורת הזמר להופיע באירוע חברה של EMC, החבורה הופיעה לפני מעל ל 1000 עובדים ואף מול המנכ"ל העולמי של החברה. לאחר מכן נשארו לארוחת ערב והופעה של אביב גפן ואביתר בנאי. היה אירוע מקסים ומחזק, ילדי חבורת הזמר ריגשו מאוד את העובדים .
 2. ב 21.11 הגיע עופר בורין דרך הרוח הישראלית והעביר הרצאה לקבוצת אלון דקל על מנהיגות.
 3. ב 23.11 כחלק מפעילות שבת שגרתית ירדו ילדי הפנימייה לחוף נעורים והשתתפו במס' תחרויות בנושא חג החנוכה. תחרות הכנת חנוכייה בחול וחנוכייה אנושית היו נושאות פרס של סרט בסינמה סיטי. בערב הגיעה מורן סמואל לספר לילדים סיפור גבורה מעט שונה: מורן, עד גיל 24 כדורסלנית מוערכת, קמה בוקר אחת משותקת בפלג גופה התחתון. לאחר שהבינה שמצבה בלתי הפיך החליטה להמשיך ולהלחם וכעת היא שחקנית בנבחרת הנכים ומשתתפת בתחרויות אולימפיות. הילדים היו מרותקים מסיפורה של מורן המעביר אומץ, גבורה ונחישות למרות כל הקשיים.
 4. ב 25.11 הייתה ארוחת ערב חגיגית בחדר אוכל לכבוד חג החנוכה, במהלך הארוחה הופיעו חבורת הזמר, כל קבוצה הדליקה נר ובירכה ואף הוצגו לראווה החנוכיות הממוחזרות של כל קבוצה, נערכה תחרות והזוכה בתחרות הייתה קבוצת אלון דקל שקיבלה צ'ופר- יציאה לסרט בסינמה סיטי.
 5. 11.12 העצמת בנות דרך פעילות רוגבי
  תכנית ההעצמה מבוססת על ארבעה מפגשים בני שעה וחצי שיתקיימו במגרש/ אולם ספורט בכפר. הפעילות החלה ב 11.12 והתפרסה לאורך חודש אחד, פעם בשבוע בשעות קבועות. את הפעילות העבירו מדריכות מאיגוד הרוגבי הישראלי בליווי מדריכים אורגנים של הנערות. במהלך הפעילות התנסו הנערות בעבודה אישית וקבוצתית תוך מתן דגש על הגברת תחושת המסוגלות והביטחון העצמי. הפעילות כללה בתוכה היכרות עם משחק הרוגבי המשלב בתוכו מאמץ קבוצתי להשגת מטרות משותפות המגבירות את הלכידות החברתית, וחשיפת יכולות פיזיות ונפשיות המעצימות את תחושת הערך העצמי ונכונות הנערות להתמודד עם אתגרים תוך שילוב של מאמץ, קבלת החלטות, ולקיחת סיכונים.
 6. 17.12 הצגה "במקום כנפיים" בפנימית רזיאל
  moran samuelילדי קבוצת אלון דקל וצפרירים הוזמנו להצגה בנושא גיוס בפנימית רזיאל שבהרצליה. ההצגה מהווה מראה המשקפת בדרך מרגשת, משעשעת, מהנה ומעוררת מחשבה על הכנת העומדים להתגייס לצה"ל.
  קטעי המשחק מביאים את מכלול החששות, הספקות, התקווה והדברים שצריכים לדעת על הגיוס לצה"ל.
 7. 18.12 הרצאה בנושא התמכרויות לסמים- סיפור אישי-חיפשנו גיבור אמיתי שיספר את סיפור הגבורה שלו לרגל חודש הסמים והאלכוהול וזכינו למתנדב מדהים- טימור פפיסמידוב שהביא את סיפורו האישי בצורה נפלאה, מרתקת ונעימה.
 8. הילדים יצאו מההרצאה מלאים בכוח ויוזמה לשנות ולהתגבר על מכשולים, מאוד הזדהו והתחברו לרקע ממנו הגיע טימור ולמצוקות אותן חווה כנער.
 9. 22.12 הרצאה על עישון
  כחלק ממערך מניעת עישון הגיע ב אלירן תורג'מן, להרצות לנו על עישון, אשר היה מכור הוא בעצמו לסיגריות המון שנים, אך החל להיגמל כאשר הבחין שזה ממש דרדר אותו. אלירן דיבר עם ילדי הפנימייה בגובה העיניים וסיפר סיפורי חיים מעניינים.
 10. 25.12 גולשים בטוח ברשת- הרצאה וירטואלית לקבוצת איילת השחר:
  במסגרת הפעילות השתתפו החניכים בהרצאה מקוונת (סינכרונית) ובסדנא שהועברה ע"י גב' דנה אבירם, סופרת ילדים ונוער. כמו כן השתתף נציג מועצת התלמידים הארצית. במהלך ההרצאה הוצג סיפור אישי של ילד שחווה אלימות באפליקציית הוואטצאפ. חברי הקבוצה קיימו דיון בנושא וחשבו מה הם היו עושים באותה סיטואציה, החניכים נהנו מאוד, ולמדו על התמודדות עם הבעיות הטמונות בגלישה ברשת. ואף התנסו לראשונה בחוויה של הרצאה וירטואלית און ליין.
 11. ב-26.12 בטקס חגיגי הוענקה לכפר תרומה נדיבה מהתאחדות בוני הארץ. בעזרתה נמשיך ונפתח את נושא הצמ"ה בכפר.
 12. 31.12 "נוביי גוד- תלמידי וצוות נעל"ה, חגגו במסיבה גדולה את ליל הנוביי גוד" (השנה האזרחית החדשה)
  את סוף המסיבה סיימנו בדיסקו מטורף והרמת כוסית בחצות.
 13. 6.1 הרצאה של מרכז מעשה על מכינות קד"צ לקבוצת צפרירים בסדרה של שלושה מפגשים שהחלו ב 6.1. מרכז מעשה הוקם במטרה לקדם שוויון הזדמנויות ולפתח מנהיגות אזרחית בקרב צעירים בגילאי 21-18 מישובי הפריפריה, זאת באמצעות הפעלת מסגרות התנדבות מקצועיות ותכניות המשך, במפגשים עלו נושאי צדק חברתי והובלה לשינוי. בסוף המפגשים נרשמו שלושה ילדים להתעניינות נוספת להרשמה למכינה.
 14. ב-12.1 התקיים בכפר כנס מתנדבים של חברת EMC. עובדי החברה קיבלו הדרכה על עבודה מול בני נוער והשקנו רשמית את שיתוף הפעולה.
 15. בהשתתפות תלמידי בי"ס והפנימייה.
 16. 13.1 הרצאה של קורס אח"מ משטרת נעורים לקבוצת א.השחר בנושא אלכוהול סמים ומה שביניהם.
 17. היוותה את תחילת שיתוף הפעולה בין המשטרה, קורס אח"מ לקבוצת איילת השחר.
 18. 14.1 סדר טו בשבט בקבוצות-
  emc2 computerכחלק מפעילויות יום שלישי בקבוצות התקיים סדר טו בשבט שבו השתלבה גם פעילות ברוח החג. הפעילות חגגה את המרכיב העיקרי בחג- הפירות היבשים בצורה יצירתית במיוחד. הקבוצה קראה תפילה ובירכה על הפירות היבשים בסדר טו בשבט.
 19. ב-14.1 כחלק משבוע ההצדעה לכפרי נוער התארחנו בכנסת. האירוע היה מרגש מאד.
  ב-23.1 סיימנו מחצית ראשונה, החניכים קיבלו תעודות והתקיימה תחרות "כוכב נולד"
 20. 17.1 נטיעות במסגרת הפנימיה בקבוצות ובאזור המועדון המרכזי
  ביום שישי כחלק מהניקיונות בקבוצות התקיימו נטיעות לכבוד חג הטו בשבט. כל קבוצה קיבלה עץ אחד לנטיעה, פרחים וצמחי תבלין שונים. הילדים נטעו את הצמחים בסמוך לכל קבוצה ונהנו מהעשייה והחגיגיות.
 21. 16.1 הפנינג מכינות קד"צ לתלמידי יב- ביום חמישי התקיים פאנל מכינות שמטרתו לפתוח בפני תלמידי יב' של הפנימייה את עולם המכינות ולהציג פן נוסף של אפשרויות לפני שירותם הצבאי. חניכי צפרירים ויב' נעלה חבצלת השתתפו והתעניינו במכינות השונות. המכינות הציגו את עצמן ולאחר מכן נפתחו מעגלי דיון שאיפשרו לחניכים לשאול ולדעת יותר בפירוט על כל מכינה.
 22. 19.1 צפו כל ילדי הפנימיה בהצגה "באמהרית זה נשמע יותר טוב" יחד עם 100 קצינים מהקורסים השונים של משטרת נעורים.
  הצגה מקורית המשלבת קטעים הומוריסטיים עם סיפורים אישיים מרגשים
  בתום ההצגה שוחחו הילדים עם השחקן יוסי וואסה על תהליך כתיבת סיפורו האישי ועל מקומו כיוצר בחברה הישראלית.
 23. 20.1 הרצאה של חברת סימנס לקבוצת צפרירים כחלק ממערך של שישה מפגשים העוסקים בכישורי חיים. המפגש הראשון נגע בעקרונות ניהול תקציב אישי – איך אני מגיע לרכב משלי?הכנסות מול הוצאות, משמעות חסכון (הצבת מטרות ויעדים). פתיחת חשבון בנק – משמעויות, ניהול חשבון באמצעות כרטיס אשראי. הילדים יצאו מועשרים ובתחושה כי רכשו ידע שימושי וחשוב.
 24. 20.1 הרצאה של מרכז מעשה לקבוצת אלון דקל.
  בתום המפגשים של קבוצת צפרירים עם מרכז מעשה, החל גם בקבוצת אלון דקל בדרה של 5 מפגשים בנושא תרומה לקהילה, שינוי חברתי וכו'. ב 20.1 היה המפגש הראשון בו הילדים ישבו מרותקים.
 25. 28.1 קבוצות נעלה יא- יב יוצאים להצגה "יונה ונער בתאטרון גשר"
  כמהים לשוב הביתה. בלדת אהבה על-זמנית. הילדים נהנו והתרגשו מההצגה שדיברה לליבם.
 26. 30.1 הרצאה של מוטי טובי מטעם "אור ירוק" על זהירות בדרכים לתלמידי כיתות ט-י