דבר היו"ר – עינת רייך

יצירת אפשרות לשוויון הזדמנויות איננה קלישאה עבורי. בשנים בהן בנותיי בגרו ולמדו בחטיבת הביניים ובתיכון, נחשפתי לראשונה לנערות ולנערים שבחרו או שנאלצו לעזוב את הבית ולחיות בתנאי פנימייה בכפר הנוער הדסה נעורים. חלקם הגיעו מרקע של מחסור ועם פערים לימודיים.

כשהגעתי לכפר לראשונה, לפני כחמש עשרה שנים, הבחנתי בחסרים הרבים הקיימים בתחומים שונים. לא היה מרכז תגבור למידה לשעות אחר הצהריים, לא היה חדר מוסיקה וחדרי המגורים היו דלים. יחד עם שותפים רבים ייסדנו את מרכז הלמידה של הכפר ואת מרכז המוזיקה, תמכנו בנסיעות לחו"ל להשתלמויות חינוכיות ועוד.

שני פרויקטים גדולים ומשמעותיים מאוד עבורי ועבור הכפר כולו, היו הקמת סדנת הרובוטיקה והקמת המרכז לגלישת גלים.
לפני כארבע שנים, תלמידים מהמגמה למכטרוניקה פנו אלי בבקשה להשתתף בתחרות הרובוטיקה הבינלאומית היוקרתית FIRST. מימון הקמת סדנת הרובוטיקה והשתתפותם בתחרות דרשו מאמץ גדול, אך ההישגים המדהימים של התלמידים הוכיחו כמה היה כדאי. כבר בשנה הראשונה הקבוצה שברה את תקרת הזכוכית והגיעה להישגים מפתיעים. הם התברגו להיות אחת מ 12 הקבוצות הטובות ביותר בארץ (לצד בית-הספר הריאלי חיפה, הדרים בהוד השרון, עירוני הי בתל אביב ובית הספר האמריקאי בכפר שמריהו). מאז, כבר ארבע שנים ברציפות, בעזרת מנטורים מתנדבים נפלאים ומנחים מקצועיים, חברי הקבוצה שומרים על רמה גבוהה ומיקומם מזכה את הנבחרת בהשתתפות בתחרות העולמית בארה"ב. גם בה הם הגיעו לתוצאות מרשימות.

כיום בוגרי המגמה מתגייסים לצה"ל עם מקצוע מבוקש ומשתלבים באופן מיטבי בחברה הישראלית בהמשך דרכם.

חוות הגלישה – נעורים ממוקם על צוק מרהיב ממנו נשקף הים התיכון, למרות זאת, נאסר על החניכים לרדת לחוף. בעזרת שותפים שיפצנו אורווה ישנה והפכנו אותה למרכז גלישה והתחייבנו לממן מורה שינהל את המרכז במשך שלוש שנים. כיום, שש שנים אחרי, חוות הגלישה מתנהלת כעסק חברתי, הים והגלישה הפכו למשמעותיים מאד עבור חניכים רבים. החווה מהווה פנינה של חינוך א-פורמלי, עם מגוון פעילויות, ביניהן שיעורי גלישה, יוגה וכושר גופני, קורסי הסמכה להדרכת גלישה (תעודה המאפשרת עבודת קיץ מבוקשת לחניכים), עיסוק בספורט מושך ועכשווי, התמקדות במשמעת ספורטיבית הכוללת לעיתים השכמה עם שחר, אימון לפני הלימודים וכניסה למים גם בימי חורף קרים. החניכים שותפים בתחזוקת המקום והפעילות מייצרת הרבה שמחה, לצד שיפור בהישגים לימודיים ובהתנהגות.

אני גאה לספר כי בשלוש השנים האחרונות עלה אחוז התלמידים הזכאים לתעודת בגרות בתיכון נעורים משלושים וארבעה אחוזים לשבעים אחוזים! עם סיום כיתה י"ב או לאחר דחיית השירות והמשך לימודים במכללת הדסה נעורים לתואר הנדסאי, הבוגרים שלנו משתלבים בין השאר ביחידות פיתוח של חיל המודיעין, חיל האוויר וביחידת פיתוח טנקים. בוגרים רבים יוצאים לשנות שירות ולמכינות קדם צבאיות ומשבים לנו הרבה גאווה.

כיו"ר הכפר, החזון שלי הוא להוביל את ״נעורים״ להיות כפר נוער איכותי ומשגשג, המותאם למאה ה-21. בית בטוח ואוהב לצעירים שבוחרים לבוא אלינו, למסגרת שתספק חווית מוגנות ושייכות, ושתאפשר התפתחות, הגשמת הפוטנציאל האישי והשתלבות מיטבית בחברה הישראלית בהמשך הדרך.

החינוך המקצועי, שהינו סימן ההיכר של כפר הנוער מיום הקמתו, מותאם לעידן הנוכחי והחשיפה לעולם התעסוקה תורמת לרמת הלימודים של התלמידים. המשך טיפוח המרחב החקלאי המתקדם ומרכז הספורט בשיתוף תושבי עמק חפר הם רק עוד חלק מכלל התוכניות שלנו לעתיד.

וכשכל אלה פרוסים מול הים התיכון, זהו מתכון בטוח להצלחה.

עינת רייך
יו"ר כפר הנוער הדסה נעורים
050-5621001