09-8661155

צרו איתנו קשר

למידע והרשמה מלאו את הטופס:

שם מלא*
נא למלא

פניה בנושא..
Invalid Input

מייל*
לא תקין

טלפון
Invalid Input

החינוך הטכנולוגי בכפר הנוער הדסה נעורים

זה לא סוד

זה לא סוד שבמהלך השנים נוצר מחסור חמור בעובדים עם הכשרה מקצועית ומיומנות בתפעול פסי הייצור המתקדמים של התעשייה בישראל. גם בצה"ל מדווחים על ירידה תלולה של 20% בגיוס בוגרי החינוך הטכנולוגי, ירידת הרמה אצל המתגייסים וצורך מוגבר להכשיר את המתגייסים בצה"ל.

נתוני משרד הכלכלה

לא בגרות ולא מקצוע

החשיבות אינה כלכלית גרידא. ישנן משמעויות חברתיות נרחבות להתנהלות זו. הנתונים ממצביעים על כך ש 33% מהתלמידים מסיימים את מערכת החינוך ללא הסמכה מקצועית או תעודת בגרות.

עקב המחסור בבעלי מקצוע מיומנים, מתקשים המעסיקים למצוא עובדים. הקושי אינו במחסור של אנשים המוכנים לעבוד אלא במחסור בעובדים המיומנים והמוכשרים לכך.

ריתוך - אחד המקצועות המבוקשים במשק

מנתוני משרד הכלכלה, עולה כי אחד המקצועות המבוקשים ביותר במשק הוא הריתוך (ראו טבלה משמאל).

משכורת של רתך היא כ-7,000 ₪, יותר מהשכר החציוני במשק וגבוהה בהרבה משכר המינימום, כאשר רתך טוב משתכר עד 15 אלף שקל. מדובר במקצוע מתגמל מאוד מהבחינה הכספית ולא פחות חשוב מכך, הוא מקצוע נדרש המאפשר גם לעבוד כעצמאי.

הסמכה מקצועית בכפר הנוער הדסה נעורים

כפר הנוער הטכנולוגי "הדסה נעורים" החליט לקחת צורך זה ולטפל בו, בעזרת מס' תומכים (הגב' לואיז פקטור, הווארד גלנזמן, ליווי של אבי אלבז ממיזם כפרי הנוער, תעשיידע, משרד החינוך כמובן ועוד) הכפר החל בשנה שעברה קורס שבסופו הסמכה מקצועית בתחום הריתוך.

בכפר נוער, בו מתחנכים מעל ל-400 חניכים בכיתות ט' עד יד' ומתמחה בלימודי רכב וצמ"ה, מאפשרים לחניכי כיתות י' עד יב' הלומדים במגמת הרכב או הצמ"ה לעבור קורס מקצועי אשר בסופו הם מקבלים תעודת הסמכה של רתכים ויכולים לעבוד במקצוע באופן מידי.

פרויקט ייחודי זה, מתחבר לתוכנית הסמכות של משרד החינוך לחינוך טכנולוגי.

כפר נוער מגמת ריתוךכמה קורסים התקיימו בכפר?

עד כה התקיימו בכפר הנוער 4 קורסים, 45 בוגרים סה"כ. בין הבוגרים בוגרת אחת (את תעודת ההסמכה שלה תוכלו לראות בדף הבא). ביום א ה-5/3, בשעה 13:30 יתקיים בכפר נוער הדסה נעורים טקס סיום לקורס הרביעי אליו הוזמנו מכובדים רבים ממשרד החינוך והשותפים שלנו לדרך.

רכישת ניסיון במהלך השירות הצבאי

הצבא, צריך אף הוא רתכים ולרוב מכשיר אותם בעצמו. בוגרי הקורס בהדסה נעורים בבואם להתגייס, יכולים להשתלב בכלל צה"ל בסדנאות הדורשות עיסוק בריתוך כגון: יחש"מ (יחידת החימוש המרחבית), מש"א (מרכז שיקום אחזקה), מרכז הובלה, פיקוד העורף, חיל הים ועוד.

עיסוק בתחום הריתוך בצבא, מאפשר לבוגרי הקורס לצבור התנסות מקצועית והתמקצעות, דבר שיאפשר להם להשתלב כבעלי ניסיון בהתמודדות על משרות במגזר האזרחי.

פוטנציאל העבודה בשוק האזרחי

פוטנציאל ההעסקה בשוק האזרחי הוא גדול. בחברת החשמל לדוגמה, הריתוך הוא מקצוע נדרש. המחסור ברתכים הוביל את חברת החשמל להכשיר בעצמה את בעלי המקצוע בתוכנית לימודים ייחודית, המותאמת לצרכי החברה.

התלמידים נקלטים כעובדים החל מהיום הראשון ללימודים, ובסיום ההכשרה מפוזרים באתרי החברה השונים, בהתאם לפרויקטים הקיימים ולעבודה הנדרשת.

אודות

כפר הנוער הדסה נעורים הוא קהילה חינוכית כפרית המשמשת בית חם לתלמידים, ולמחנכים כאחד. מיקומו הציורי של הכפר על צוק הנישא מעל הים התיכון מהווה מעטפת לחינוך לערכים, לאהבת האדם והטבע. חווית הלימודים בכפר מושתת על ראיה רבמקצועית בתחומי המדע והטכנולוגיה, במטרה להכין את בוגרינו להשתלבות מיטבית בחברה.

הרשמה לדיוור

מייל*
נא למלא

שם מלא*
נא למלא

יצירת קשר


כפר הנוער הדסה נעורים, בית ינאי


09-8661155


liron@neurim.org