חדשות הכפר


ב – 30.11 חגגנו בכפר את חג הסיגד

חגם של העדה האתיופית, מסמל יום של צום, טהרה והתחדשות, ובמרכזו טקס חידוש הברית בין העם לאל.

במהלך החגיגות התקיים הפנינג בבית הספר בו טעמו החניכים מאכלים מסורתיים, רקדו ריקודים מסורתיים ונהנו משלל דוכנים שקשורים לסמלי העדה כמו למשל משחקים, יצירה, צמות ועוד. לאחר מכן התקיימה ארוחה חגיגית בחדר אוכל אשר הגיש מגוון מאכלים אתיופים.

1 2
לאחר הארוחה התאספו חניכי הכפר באולם תרבות לטקס מרשים שהכינו תלמידי יב על החג ועל העדה. במהלך החג החניכים למדו הרבה על המסורת, המנהגים ועל החג עצמו.

תודה לכל משתפי הפעולה שלנו במהלך שנת העשייה הזו, ובעיקר לתיאטרון קרוב שתרם לנו את משכנו המיוחד לערב אחד ומהידע המקצועי שלו לאורך כל השנה.

ב – 18.12 התקיים בפנימיית "נווה הדסה" אירוע חנוכה בחסות אשת חיל

5האירוע כלל בנות מפנימיות שונות אשר עוברות פעילות של נשות הדסה בשם אשת חיל וריכז את כולן לקראת חג החנוכה.

במהלך האירוע הבנות עברו פעילויות בנושא החג, והעבירו טקס לשאר הקבוצה.

מפגש מאוד תרם לבנות, הן למדו, הכירו בנות אחרות בנות גילן ונחשפו לדברים חדשים. לאור המאורע אחת מנשות הדסה הגיעה לדבר עם הבנות.

האירוע היה מאוד מוצלח, הבנות נהנו, הדליקו חנוכייה והתכבדו בסופגניות בסוף האירוע.

בתאריך 22.12.16, שקדו החניכים יחד עם מתנדבים מחברת IBM על הקמת גינה קהילתית בכפר.

הפרויקט גורם לתחושת זיקה ושייכות כאשר רואים החניכים בדרך לבית הספר את מעשה ידם המוצלח. החניכים עבדו נהנו והקימו גינה לתפארת. כן ירבו!

7 6
ב – 24.12.16 חגגנו בכפר את חג החנוכה

9בחגיגות החג קיימנו את תחרות החנוכיות המסורתית, בה כל קבוצה הכינה חנוכייה מקורית וממוחזרת והציגה בפני כל חניכי הכפר.

החנוכיות הראו השקעה רבה של החניכים שהניבה תוצאות מדהימות.

לאחר מכן, עלו כל החניכים לחדר האוכל לראות את טקס החנוכה שקבוצת סול קיימה ובו הם דיברו על האור של הפנימייה, איך כולם ביחד הופכים את האור הזה לכל כך חזק ומשמעותי ועל הקשרים המיוחדים שנוצרים בכפר מנקודת מבטם של קבוצה חדשה.

בסיום הטקס הייתה ארוחה חגיגית לכל הכפר בה אכלנו את מאכלי החג וכולם הרגישו את האווירה המוארת והמיוחדת של החג וכמובן הלכו לישון שבעים ומאושרים.

כחלק מפעילות תנועת הצופים בכפר, יצאו חניכי י"א-י"ב למסע חנוכה בדרום

הטיול התקיים בתאריכים 26-29.12.16 ובו החניכים טיילו בנגב. החניכים שיצאו לטיול משתתפים בפעילות הצופית השוטפת בכפר. זוהי השנה השלישית שלהם בצופים וכיום חניכים אלו גם מדריכים את שכבת ט'.

הטיול הינו טיול מאתגר בשל תנאי מזג האוויר והמסלולים הארוכים והלא פשוטים. החניכים צלחו את הטיול בהצלחה רבה ונהנו מאוד תוך כדי שהם עוברים פעילויות משמעותיות על יחס בין אדם לסביבתו (טבע וחברה) ודנו ביחס החברה לנשים, לחבריהם ומשפתחם.

החניכים דיברו על קשייהם בטיול שכלל שינה לא קלה בשטח ומשלו אותם לקשייהם היום-יומיים. בנוסף, החניכים היו מאד חברותיים והכירו חברים חדשים ממקומות שונים ובעיקר מהשבט איתו בישלו בכל ערב.

ביום שלישי ה.27.12.16 , במהלך חופשת חנוכה, יצאו 5 חניכים מהכפר לסדרת חנוכה של תנועת "אחריי"

הסדרה התקיימה בגבעות גורל והאזור. במהלך הסדרה, החניכים התנסו בניווט והתנהלות בשטח (מבחינת אוכל, צרכים, לינה וכדומה). החניכים עברו מסעות מורכבים, יום חיילות שבו הוצגו להם כל החיילות בצה"ל כחלק מההכנה לצבא שבתנועה, עליה שמים דגש רב.

המסע לא פשוט כלל ותנאי מזג האוויר, תנאי שינה בעייתיים וגרמו לסדרה להיות מאתגרת הרבה יותר. החניכים עברו חוויה משמעותית, מעצימה ומגבשת מאוד עקב המסע עצמו, התנאים והאירועים הלא פשוטים שעברו עליהם במהלך שלושת הימים.

החניכים חזרו עם אושר רב ועם חוויה מכובדת מאוד לאוסף ומצפים בכיליון עיניים לסדרה הבאה בחופש פסח .

10 11

ב – 31.12 התקיים במועדון המרכזי בכפר חגיגות הנובי גוד.

נובי גוד הוא חג אזרחי שנוהגים לחגוג בברית המועצות לשעבר. בשנה זו, הערב כלל משחקים נושאי פרסים, ארוחה מסורתית, חלוקת מתנות ודיסקו. בחצות שמענו את פעמוני הכיכר האדומה מצלצלים ואיחלנו אחד לשני "סנובם גודם" בליווי הרמת כוסית.

ביום רביעי ה-4.1.17 התקיים המפגש הראשון של אגודת ידידי הדסה נעורים.

את המפגש כיבד בנוכחותו כבוד השר משה כחלון. בסיום המפגש השר נפגש עם חניכי הכפר באולם התרבות, סיפר את סיפורי האישי והבטיח לסייע בקידום החינוך הטכנולוגי וכפרי נוער בישראל.

12 13 14
ביום רביעי ה11.1.17, טייס קרב לשעבר ותת אלוף במילואים, ישראל בהרב,

העביר הרצאה מרתקת לחניכי הפנימיה. ההרצאה עסקה בשלושת מלחמות ישראל בהן לחם. החניכים התעניינו מאד בסיפורים של השיאן העולמי בהפלת מטוסי מיג 21 ונהנו מהסגנון הלבבי של המרצה.

בחודש ינואר, חוג חיות נעורים הזמין שני אנשי מקצוע לשיחות עם חניכי החוג.

לוחמת עוקץ, בן זוגה לתפקיד הצבאי והזאב הבלגי שלהם, "יוגי", באו לפינת החי בכפר לדבר על המסלול והיחידה ואפשרויות לתפקידים בצבא הכוללים עבודה עם כלבים. חניכים התעניינו, שאלו שאלות וחלקם בקשר איתה גם עכשיו, לאחר הפגישה שהייתה, הם מתייעצים איתה ונעזרים בה.

15 16

בשבוע האחרון הגיע אריה קלר, מנהל חטיבת אכיפה ופיקוח ברשות הטבע והגנים,

אריה קלר הרצה לחניכי החוג על עבודתו. הוא דיבר על סחר לא חוקי בחיות והברחת חיות לארץ, הוא סיפר על הברחות שהוא תפס ומשמעות תפקידו.18

הרצאתו גרמה לחניכים לשאול אחרי ההרצאה איך גם אני יכול לתרום בתחום הזה?

בתאריך 1.2 יצאו חניכי תנועת "אחריי" למסע לזכרם של אילן ואסף רמון ז"ל באזור בית לחם הגלילית

במסע החניכים הלכו כקבוצה אחת ומגובשת , עם אלונקה באוויר הליכה ממושכת ולא פשוטה כלל שהסתיימה בבית העלמין שבנהלל המסע היה משמעותי ועוצמתי והשתתפו בו מעל לאל חניכי התנועה!

החבר'ה שיצאו למסע אמרו כי זו הייתה חוויה מעשירה מאתגרת ומהנה כאחד ואין ספק כי המסורת תימשך!

ב – 16.2 הגיעו לכפר 4 חיילים בודדים

החיילים משרתים בצבא כבר תקופת זמן ארוכה וכולם בעברם מתוכנית נעל"ה.

הם הגיעו כדי לדבר עם קבוצת אופק – נעל"ה י"ב, לקראת גיוסם לצבא. הם סיפרו להם על תהליכי הגיוס ועל השירות בצה"ל בתור חיילים בודדים מנעל"ה. הארבעה סיפרו על התפקידים בהם הם משרתים, דיברו על הייחוד של חיילים בודדים בצבא ונתנו להם הרבה עצות לקראת השירות.

המפגש היה מאוד טוב ומועיל. החניכים מאוד התעניינו, שאלו שאלות ואף החליפו מספרי פלאפון עם החיילים כדי לשמור על קשר.

לקראת ט"ו בשבט הכפר חגג שבוע קיימות

המטרה הייתה להעניק מודעות לסביבה דרך פעילות. חניכים התכנסו לפעילות "חמישי בחמש" שבה הכינו יצירות קשורות לקיימות כמו הכנת תיקים מחולצות ישנות, הכנת ראש דשא והכנת קופסאות מניירות עיתון. בנוסף, נהנו מהסרט "אוואטר", שהמסר שלו הוא שמירה על הסביבה.

פרויקט שיפוץ גינת הכניסה לקבוצה והמועדון

השנה, אחד הדגשים אותו רצתה הפנימייה לקדם היא תחושת הביתיות והשייכות של חניכי הפנימייה לקבוצתם. על מנת ליישם רעיון זה, הוקם פרויקט לשיפוץ גינת הכניסה לקבוצה והמועדון בו החניכים לוקחים חלק פעיל ומעצבים את אזורים אלו כרצונם. במסגרת פרויקט שיפוץ הקבוצה, כל קבוצה קיבלה תקציב בו היא יכולה להשתמש על מנת לאבזר את המועדון ואת המידע לקבוצה, לשפץ רהיטים ישנים ולהפוך אותם לחדשים ובעלי מראה נעים יותר.

19 20 21
פרוייקט זה בנוי מכמה שלבים. תחילה, חניכי הקבוצות הציעו רעיונות ובחרו אווירה אותה ירצו ליצור.

כל קבוצה הכינה מצגת בה מוצגים הרעיונות שלהם, איזה דברים ירצו לקנות, ומה לשנות, כל זה בהתחשבות בתקציב הנתון. אנו מקווים כי בזכות הפרויקט החניכים יקבלו תחושות ביתיות המשרה אווירה נעימה בקבוצה, וע״י שיתופם בתהליך יחושו חיבור וערך לפינות המחודשות שלהם.

ב – 18.2 התקיים הפנינג שיפוץ מבנים

אחרי תקופה של כחצי שנה שכל קבוצה קיבלה תקציב לשיפוץ המועדון. האירוע נסגר בסיור של הנהלת הכפר בכל המועדונים של הקבוצות.

מובילת הפרויקט הייתה רונית ביטון אשתו של מנכל הכפר יחד אם דבי אדלר אם הבית המרכזת ועדי פרופסורסקי רכזת האירוחים. הקבוצות שזכו בשלושת הפרסים הראשונים.
במקום הראשון- ברק-חבצלת, במקום השני- דרור א, ולוטוס מקום שלישי- איילת השחר ודקל.

23

ביום שלישי, ה – 14.2.17 חל יום האהבה וחגגנו אותו יחד עם החניכים בכפר
הצוות צעיר אירגן דוכן בו החניכים הכינו לחבריהם ברכות אוהבות ושיפוד ממתקים. אספנו את כל האריזות יחד ובלילה לפני כיבוי אורות ושנת לילה, הקופידונים הגיעו לחלק אותם לחניכים.

החניכים שמחו מאד לקבל את המשלוחים וזו היתה הזדמנות מצוינת בשביל החניכים לתת ולקבל אהבה ופרגון מהחברים.

26 25 24
ב 17.2 כחלק מפרויקט סימני דרך של קבוצות הנעל״ה כיתות ט׳ ו-י׳

נסענו לביקור בבית העצמאות, בית הכנסת הגדול וחפש את המטמון ברחבי תל אביב. בחפש את המטמון התלמידים חולקו לקבוצות של 6-7 תלמידים ויצאו לדרך.

הם התחילו את דרכם בבית הכנסת הגדול, ולאחר שביצעו משימה קיבלו מעטפה ובה רמז היכן נמצא המקום הבא אליו עליהם להגיע. כך כל קבוצה עברה בכל עשר התחנות ביניהן, כיכר דוד, הבימה, מוזיאון ישראל לאומנות ועוד, כשלאחר שהגיעו לתחנה מסויימת קיבלו מעטפה עם רמז חדש להמשך הדרך.

דרך תחרות זו למדו החניכים על מקומות חדשים ומרכזיים בתל אביב וגם התגבשו ונהנו מאוד!

27 28 29
בתאריכים 27-28.2 יצאו תלמידי מגמת מדעי הסביבה לטיול לימודי בכפר רופין, עמק בית שאן

30ביום הראשון של הסיור ביקרנו במרכז הצפרות של המקום, לאחר מכן היינו בבתי גידול של צמחים שונים, למדנו על התנשמת וההדברה הביולוגית – ביקרנו בביתה של התנשמת, למדנו כיצד היא מגינה על היבולים באמצעות אכילת העכברים.

עם רדת הערב עשינו סיור לילי. יום למחרת צפינו בעשרות מינים של ציפורים, סיירנו בשדות ובבריכות הדגים למדנו על החקלאות המיוחדת, ניצול המים המליחים והחום והשותפות עם הציפורים.

סיימנו את הטיול בעלייה לתצפית מזרחה ממוצב צה"ל – מוצב מתקופת מלחמת ההתשה, שצופה על גאון הירדן, גבול השלום הירוק תמיד.

החניכים נהנו בטיול והועשרו רבות הוא עזר להם לביצוע המטלה שקיבלו וחידד את המשך הלמידה.

ב-28.3 התקיים בכפר תחרות הרובוטיקה הארצית בכפר

התחרות מתקיימת כבר מספר שנים ברעננה והשנה מארגני התחרות בחרו בהדסה נעורים לקיים בו את התחרות.

בתחרות השתתפו 47 בתי ספר תיכונים מכל הארץ, 800 תלמידים ובכירי משרד החינוך שליוו את היום המעניין שהתקיים במספר תחנות בכפר.

33 32 31
ביום רביעי ה – 1.3 יצאו חניכי "זיו נעורים" ליום אתגר בנחל אלכסנדר

ליום זה הגיעו חניכי "זיו נעורים" מכל רחבי הארץ והתחרו קבוצה נגד קבוצה במשימות קבוצתיות אתגריות.

על מנת להצליח במשימות החניכים היו צריכים לשתף פעולה ולעבוד ביחד. לאורך השנה החניכים מקיימים את הפעילות פעם בשבוע ויוצאים לנתניה לחוויית גלישה ופעילות משותפת. החניכים שמשתתפים בפעילות הם בכיתה ט'-י' (שנה ראשונה בפנימייה) ולומדים להכיר זה את זה ולעבוד ביחד.

35 34

22-23/3 סיירת סימנס נעורים במסע ניווטים בכרמל

21 חניכי יא ויב יצאו מלווים במתנדבים מחברת סימנס לפעילות ניווט והכרת הארץ בכרמל. הפעילות חתמה את השנה המסעירה שהיתה לחברי הסיירת בה הם הכירו את הארץ, למדו לנווט וקיבלו השראה מיוצאי צבא בכירים וממתנדבי סימנס שליוו אותם.

הפעילות נחתמה בטקס מרגש על הכרמל בהשתתפות מנהל הפנימייה. זו השנה הרביעית שהתוכנית פועלת ואנו מקווים לשנים רבות של פעילויות מסוג זה.

28/3 התקיים יום מעשים טובים בכפר

חברנו ל"אלביט" וכ-35 עובדי החברה מלווים בחיילי גדס"ר גבעתי שלהפתעתנו אחת מהן היא אודליה, בוגרת הכפר, צבעו ספסלים ושולחנות ושתלו גינות סמוך למבני הפנימייה השונים.

29/3 בתחרות האתלטיקה שהתקיימה אתמול בכפר זכו תלמידינו למקומות הראשונים! מצ"ב תמונות מהזכיות המרגשות.

aa